Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Błaszczak: Tarcza Wschód to zebrane projekty z czasów PiS

Program "Tarcza Wschód" to zebrane projekty, które powstawały za czasów rządów PiS, kiedy byłem ministrem obrony narodowej – powiedział dzisiaj szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Mariusz Błaszczak
screen - Telewizja Republika

W poniedziałek szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister obrony narodowej Cezarym Tomczykiem oraz szef SGWP gen. Wiesławem Kukułą przedstawili informacje na temat programu "Tarcza Wschód". Program ma zostać zrealizowany do 2028 roku i kosztować 10 mld zł; zakłada on m.in. budowę umocnień i zapór wzdłuż wschodniej granicy.

Błaszczak pytany w poniedziałek podczas konferencji prasowej w Oławie (Dolnośląskie) o ocenę programu powiedział, że projekty składające się na to przedsięwzięcie „powstawały za czasów rządów PiS”, kiedy on pełnił funkcję szefa MON.

„Jeśli na przykład mowa o zestawach satelitarnych, której mają być w programie Tarcza Wschód, to przypominam, że w grudniu 2022 r. podpisałem umowę na dwa zestawy satelitarne z francuskim ministrem obrony” – mówił Błaszczak.

Były szef MON w tym kontekście wskazał też na systemy rozpoznawcze „Barbara”. „One mają być w projekcie Tarcza Wschód – to też my przygotowywaliśmy ten projekt, to ja występowałem o zgodę rządu USA; cieszę się, że ten projekt został sfinalizowane, bo rozpoznanie jest niezwykle istotne” – mówił.

Szef klubu PiS wyraził przy tym zadowolenie, że obecny rząd „przynajmniej werbalnie podtrzymuje, że będzie prowadził obronę kraju na granicy, a nie na linii Wisły”. „Cieszę się też, że nie mówią o rozebraniu zapory na granicy (z Białorusią), ale o jej wzmocnieniu przy użyciu systemów elektronicznych” – powiedział.

Przypomniał, że PiS złożył projekt ustawy dot. budowy zapory na granicy z obwodem królewieckim. „Po ataku Rosji na Ukrainę poleciłem, żeby zgromadzić zapory przeciwczołgowe na granicy z obwodem królewieckim i z Białorusią, i to się stało. A więc można powiedzieć, że elementy zapór inżynieryjnych są na tych granicach” – mówił b. szef MON.

Zdaniem Błaszczaka, obecny rząd „wykorzystuje” przygotowane przez niego rozwiązania. „Należy wzmacniać wschodnią granicę naszego kraju, my to robiliśmy (…), my nie rozbrajaliśmy wojska, tylko wzmacnialiśmy Wojsko Polskie” – podsumował poseł PiS.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

dm
Wczytuję ocenę...
Wideo