Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Bieszczady: drugi stopień zagrożenia lawinowego

W Bieszczadach powyżej górnej granicy lasu obowiązuje drugi, w pięciostopniowej, rosnącej skali, stopień zagrożenia lawinowego – poinformował w sobotę rano ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Jakub Dąbrowski.

Leafnode, CC BY-SA 2.5 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.5>, Wikimedia Commons

Jak zaznaczył, "zagrożenie dotyczy głównie masywów połonin Caryńskiej i Wetlińskiej, Tarnicy, Małej i Wielkiej Rawki oraz Szerokiego Wierchu".

"Na Połoninie Wetlińskiej notujemy jeden stopień mrozu. Natomiast w bieszczadzkich dolinach termometry pokazują 6-8 stopni Celsjusza" – mówił Dąbrowski.

Od kilku dni w górach ubywa śniegu. W górnych partiach Bieszczad leży średnio 30-50 cm. Z kolei w Cisnej i Ustrzykach Górnych nie ma śniegu.

Ratownik dyżurny przypomniał, że "z myślą o bezpieczeństwie turystów w okresie zimowym, w strefach połoninowych zamontowany został specjalny system oznakowania".

Wędrujący spotkają tam czerwone tyczki z tabliczkami. Tyczki wskazują przebieg szlaku oraz mają przypisany numer o znanej lokalizacji GPS. Koordynaty poszczególnych tyczek zostały udostępnione GOPR. W przypadku utraty orientacji w terenie, np. z powodu gęstej mgły, należy zadzwonić pod numer ratunkowy GOPR 601 100 300, podając numer najbliższej tabliczki.

"Prosimy, aby nie dokonywać żadnych zmian w wykonanym oznakowaniu. Pamiętajmy, że od jego trwałości zależeć może ludzkie życie" – podkreślił Dąbrowski.

Jednocześnie zaapelował, aby turyści pamiętali o pobraniu aplikacji "Ratunek". "Dzięki tej aplikacji służby ratownicze są w stanie precyzyjnie ustalić położenie osoby potrzebującej pomocy" – zauważył ratownik dyżurny.

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

mch