Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że wśród blisko 160 cudzoziemców, którzy próbowali się przedostać, 11 osób "na widok polskich patroli zawróciło na Białoruś".
Na terenie ochranianym przez pograniczników z Mielnika, grupy cudzoziemców znajdujące się po białoruskiej stronie - jak podaje SG - "trzykrotnie atakowały patrole polskie, uszkodzony został samochód SG".
W dn.16.07 do🇵🇱próbowało nielegalnie przedostać się z🇧🇾158 cudzoziemców m. in.ob.Bangladeszu,Pakistanu i Jemenu,w tym 11 os. na widok patroli🇵🇱zawróciło na🇧🇾#PSGMielnik grupy cudzoziemców znajdujące się po stronie🇧🇾trzykrotnie atakowały patrole🇵🇱,uszkodzony został samochód SG. pic.twitter.com/5LeHEH6nSh
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) July 17, 2023
Nielegalni migranci
Z danych SG wynika, że od początku roku odnotowała ponad 15,2 tys. prób nielegalnego przejścia przez granicę z Białorusią, a od początku lipca to ponad 1,5 tys. prób.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m. Jej uzupełnieniem jest zapora elektroniczna, czyli system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
Restrykcje na granicy
W Podlaskiem zamknięte do odwołania są wszystkie drogowe przejścia graniczne z Białorusią. Czynne są jedynie przejścia kolejowe w Kuźnicy i w Siemianówce.
Obecnie w tym regionie obowiązują przepisy o pasie drogi granicznej, a ograniczenia reguluje wydane we wrześniu 2021 r. rozporządzenie wojewody w sprawie zakazu przebywania na całym odcinku pasa drogi granicznej (15 m w głąb kraju od linii granicy) na granicy z Białorusią, czyli na granicy zewnętrznej UE. Obowiązuje też rozporządzenie wojewody z lutego tego roku, w sprawie przepisów porządkowych w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej na terenie województwa.