Od 4 do 26 maja odbywać się będą egzaminy maturalne. W tym roku przystąpi do nich około 284 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników. Serię egzaminów rozpocznie zaplanowany na dziś obowiązkowy egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym, który rozpocznie się o godzinie 9:00. Po południu przeprowadzony będzie egzamin z polskiego na poziomie rozszerzonym.
Chęć przystąpienia do matury - tak jak w latach ubiegłych - zadeklarowali też abiturienci z wcześniejszych roczników. Większość z nich to osoby, które chcą poprawić swój wynik. Jest ich około 7 tys. Dlatego łącznie wszystkich przystępujących dziś do egzaminu z polskiego na poziomie podstawowym będzie ponad 290 tys.
Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Maturzysta musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z grupy tzw. przedmiotów do wyboru, zdaje się je na jednym - rozszerzonym poziomie oraz do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego. Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 24 maja. Ustna sesja egzaminacyjna zakończy się 26 maja.
Egzaminy z przedmiotów do wyboru zdawane są tylko na jednym rozszerzonym poziomie. W tej kategorii znalazły się więc także przedmioty, które maturzyści zdają obowiązkowo na poziomie podstawowym.
Najczęściej wybieranym przez tegorocznych absolwentów licealistów i techników przedmiotem na poziomie rozszerzonym jest w tym roku język angielski - zdawać chce go 138 tys. tegorocznych absolwentów, czyli 48,9 proc. zdających. Na drugim miejscu znalazła się geografia; chęć zdawania egzaminu z niej zadeklarowało 79 tys. abiturientów, czyli 27,9 proc. Na trzecim miejscu jest matematyka, którą na poziomie rozszerzonym zdawać ma ponad 72,4 tys. tegorocznych absolwentów (25,5 proc. zdających).
Na czwartym miejscu w wyborach tegorocznych absolwentów znalazła się biologia, którą chce zdawać 53 tys. abiturientów (18,8 proc.). Na kolejnych miejscach są: język polski na poziomie rozszerzonym - 53,1 tys. abiturientów (18,7 proc.), chemia - 29,7 tys. (10,5 proc.), wiedza o społeczeństwie - 28,9 tys. (10,2 proc.), historia - 20,1 tys. (7,1 proc.), fizyka - 18,2 tys. (6,4 proc.).
Język niemiecki na poziomie rozszerzonym chce zdawać - 7,9 tys. tegorocznych absolwentów, informatykę - 7,6 tys., historię sztuki - 2,8 tys. tys., z język rosyjski na poziomie rozszerzonym - 2,1 tys.
Aby uzyskać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego, służy tylko przy rekrutacji na studia.
Wyniki matur ogłoszone zostaną 30 czerwca.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
#maturzyści #studia #edukacja #MEN #nauka #szkołą #matura
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz