63 proc. badanych nie przeczytało w ciągu ostatniego roku ani jednej książki. 16 proc. nie przypomina sobie, żeby czytało książkę, gazetę, czasopismo, wiadomości w sieci czy nawet tekst o objętości przynajmniej trzech stron. Ci, którzy czytali książki, najczęściej wybierali powieści Henryka Sienkiewicza i E.L. James.
Wyraźny spadek poziomu czytelnictwa nastąpił więc około dekadę temu. Na przestrzeni ostatnich trzech lat czytelnictwo w Polsce utrzymuje się na tym samym niskim poziomie, oscylując wokół 37-41 proc. czytających.
Rozwój czytelnictwa w Polsce jest jednym z priorytetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Resort prowadzi szereg działań aby zainicjować pozytywny trend w tym obszarze. Podstawowe narzędzie realizacji polityki proczytelniczej MKiDN stanowi „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. Jednym z jego elementów jest Program Wieloletni „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”, który ma zagwarantować możliwie jak najszerszy, wygodny i bezpłatny dostęp do książek poprzez wzmacnianie roli bibliotek jako lokalnych ośrodków życia społecznego. Wsparcie finansowe przeznaczane jest na modernizację i budowę placówek bibliotecznych w mniejszych miejscowościach oraz uzupełnianie zbiorów bibliotek publicznych i szkolnych o nowości wydawnicze (także ebooki, audiobooki i książki pisane alfabetem Braille’a), ze szczególnym uwzględnieniem literatury dla dzieci i młodzieży. Na realizację Programu Wieloletniego zostanie przeznaczone łącznie 669 mln zł.
Kolejnymi działaniami MKiDN na rzecz rozwoju czytelnictwa są Programy Ministra, w ramach których realizowane są priorytety „Literatura”, „Promocja czytelnictwa”, „Czasopisma” i „Partnerstwo publiczno-społeczne”. W 2016 r. dofinansowanie otrzymało 171 zadań dotyczących wydawnictw książkowych oraz 72 zadania promujące czytelnictwo. W ramach programów dofinansowano ponadto 73 czasopisma kulturalne oraz 52 zadania proczytelnicze, które były realizowane przez biblioteki publiczne dla społeczności lokalnych.
Szeroki zestaw działań – zwiększony w stosunku do roku ubiegłego – na rzecz rozwoju czytelnictwa został przygotowywany także na rok 2017.
Reklama