Pomysłodawca akcji ks. Grzegorz Adamski z parafii pw. Świętej Rodziny w Szczecinie podkreślał, że wzrost zainteresowania Nocą Konfesjonałów w całej Polsce bardzo go zaskoczył.
- Pierwszą edycję zrobiliśmy w trzech kościołach w Szczecinie 2 kwietnia 2010 r. o godz. 21.37 w piątą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, by uczcić jego pamięć. Nie sądziłem, że ta akcja rozwinie się tak lawinowo. Z każdym rokiem przyłączały się kolejne diecezje i Noc Konfesjonałów odbywa się w kilkuset kościołach w Polsce. Widocznie taka jest potrzeba wiernych - powiedział ks. Adamski.
W zeszłorocznej "Nocy konfesjonałów" uczestniczyło 189 kościołów, zlokalizowanych w 106 miejscowościach 35 diecezji.
- powiedział ks. Adamski.Widać, że to nie jest akcja dla samej akcji. Kapłani przez tę noc mają naprawdę co robić. Do spowiedzi przychodzą ludzie, którzy nie tylko nie mieli czasu, ale czasami odwagi. Tacy, którzy zaniedbali spowiedź. Staramy się im pomóc, m.in. przygotowując w ramach akcji rachunek sumienia
Reklama
Kapłan podkreślił, że główną ideą akcji jest ułatwienie skorzystania z sakramentu spowiedzi. Dlatego na stronie internetowej nockonfesjonalow.pl znajdują się informacje, gdzie i kiedy będzie organizowana. Na stronie dostępny jest też w wersji elektronicznej rachunek sumienia.
Każdy kościół może zostać wpisany na listę, pod warunkiem, że spowiedź odbywa się w nim w trakcie Wielkiego Tygodnia przynajmniej do północy. Większość z nich prowadzi akcję do godz. 6.00 rano następnego dnia.
- wyjaśnił ks. Adamski.Specjalna aplikacja pobrana na telefon komórkowy wskaże dokładną drogę, jak dotrzeć na tę spowiedź. Można również pobrać w wersji elektronicznej rachunek sumienia, czyli przygotowanie do spowiedzi