Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Dekomunizacja w Szczecinie. Stracą honorowe obywatelstwo

Szczecińscy radni pozbawili tytułu honorowego obywatela miasta Bolesława Bieruta, Władysława Gomułkę, byłego I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa oraz kilka innych osób, którym przyznano te

mn

Szczecińscy radni pozbawili tytułu honorowego obywatela miasta Bolesława Bieruta, Władysława Gomułkę, byłego I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa oraz kilka innych osób, którym przyznano te wyróżnienia w czasach PRL.

Za uchwałą, autorstwa radnych PiS, ws. pozbawienia honorowych obywatelstw Szczecina przyznanych w PRL zagłosowało 20 radnych, od głosu wstrzymało się trzech radnych formacji Bezpartyjni, związanej z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem, a jeden (także z Bezpartyjnych) był przeciwko.

Uchwała pozbawia honorowych obywatelstw: prezydenta RP i I sekretarza KC PZPR Bolesława Bieruta, I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę, premiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej Edwarda Osóbkę-Morawskiego, wicepremiera i ministra obrony PRL, a także wiceministra obrony ZSRR Konstantego Rokossowskiego, I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa, radzieckiego dowódcę wojskowego, który zajmował w 1945 r. Szczecin Pawła Batowa i gruzińskiego generała Władysława Dżandżgawę, walczącego w 1945 r. pod Szczecinem.

Radni podkreślają w uzasadnieniu, że wyróżnienia przyznano między 1945 a 1989 r., „kiedy Polska nie była suwerennym krajem, zaś władzę w niej sprawowali całkowicie zależni od Związku Sowieckiego dygnitarze". Jak podano, tytuł nadawano „ewidentnie pod naciskiem okoliczności i politycznej atmosfery tamtego czasu".

Rada miasta jednoznacznie stwierdza, „że nadawanie tych tytułów nastąpiło bądź to osobom, które dopuściły się wielu czynów, jakimi działały na szkodę Narodu Polskiego i Niepodległego bytu Państwa Polskiego, albo też dotyczyło osób, które uczestniczyły w odbywających się w toku działań wojennych działań polegających na zajmowaniu miasta wiosną 1945 r. dającego początek kilkudziesięcioletniej sowieckiej dominacji na Pomorzu Zachodnim" - czytamy w uzasadnieniu.

Reklama

mn

Reklama