Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

77. rocznica „Pomorskiego Katynia”

Był Wielki Piątek. 22 marca 1940 roku. Las nieopodal KL Stutthof.

Był Wielki Piątek. 22 marca 1940 roku. Las nieopodal KL Stutthof. Strzałem w tył głowy zabito 67 Polaków - urzędników, działaczy, księży, przedstawicieli Senatu Wolnego Miasta Gdańska, nauczycieli, kupców. Dziś w miejscu kaźni, które wskazuje pamiątkowa tablica, pomordowanym polskim patriotom pokłonili się wojewoda Dariusz Drelich, europoseł Anna Fotyga, Jakub Farinade, wójt gminy Sztutowo i Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum KL Stutthof w Sztutowie.

"Pierwsze egzekucje miały na celu wyeliminowanie z więźniarskiej społeczności jednostki najbardziej zasłużone dla polskości Pomorza Gdańskiego" - czytamy na stronach Muzeum Stutthof w Sztutowie.

W wyniku wyroku policyjnego sądu doraźnego (Standgericht)  już 11 stycznia 1940 r. rozstrzelano 22 działaczy Polonii gdańskiej i pracowników polskich urzędów państwowych z terenu Wolnego Miasta Gdańska, a 22 marca 1940 r. dalszych 67.

Celem było całkowite wyeliminowanie polskiej inteligencji. Jej definicję zamieszczono w opracowanym w listopadzie 1939 r. raporcie dr Erharda Wetzela i Günthera Hechta „Sprawa traktowania ludności byłych polskich obszarów z rasowo-politycznego punktu widzenia”.  Do inteligencji polskiej zaliczeni powinni być przede wszystkim księża polscy, nauczyciele (włącznie z profesorami uniwersyteckimi) lekarze, dentyści, weterynarze, oficerowie, wyżsi urzędnicy, kupcy hurtowi, więksi właściciele ziemscy, literaci, redaktorzy, jak również wszystkie osoby o wyższym albo średnim wykształceniu.(...) Co do jakości polskich warstw narodowych, szowinistów polskich, członków partii politycznych i kulturalnych polskich,(jak np. przede wszystkim Związek Zachodni, Związek Marynarzy itp.), to rozumie się, że należy ich usunąć” ( „Säuberungsaktion na Pomorzu Gdańskim w świetle dokumentów KL Stutthof (1939-1942), dr D. Drywa) 

Pomordowani w sztutowskim lesie spoczęli (ekshumacje odbyły się w roku 1947 i 1979) na Cmentarzu Pomniku Bohaterów „Zaspa”.


Reklama
Reklama