Dziennikarze Cezary Gmyz i Anita Gargas nie naruszyli dóbr osobistych Jana Kulczyka i firmy Ciech S.A ujawniając w lutym 2015 r. w TV Republika informacje, że Centralne Biuro Antykorupcyjne przed wybuchem afery taśmowej otrzymało od Marka Falenty informację o domniemanej korupcji na dużą skalę przy sprzedaży akcji Ciechu – poinformował portal TVP INFO.
W lutym 2015 r., dziennikarze w Programie „Zadanie specjalne” w TV Republika, ujawnili poufne meldunki CBA potwierdzające, że biuro co najmniej miesiąc przed wybuchem afery podsłuchowej znało treść rozmów w warszawskich restauracjach. Ponadto poinformowali, że CBA otrzymało od Marka Falenty informację o domniemanej korupcji przy sprzedaży Ciechu S.A.
Po tych publikacjach do Sądu Okręgowego w Warszawie trafiły pozwy Ciech S.A oraz Jana Kulczyka przeciwko autorom kontrowersyjnego materiału.
Pełnomocnicy Ciech
domagali się 400 tys. zł odszkodowania oraz przeprosin w czołowych mediach, których koszt szacowano nawet na milion zł. Z kolei najbogatszy Polak domagał dwukrotnie wyższego odszkodowania I przeprosin.
Jak wykazała kontrola NIK wykazała w sprawie prywatyzacji Ciech doszło do nieprawidłowości. Natomiast prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie podejrzenia korupcji przy tej transakcji – informuje portal.
Sąd Okręgowy uznał, że nie doszło do naruszenia dóbr osobistych powodów. Stwierdził ponadto, że nawet gdyby doszło w tej publikacji do naruszenia dóbr osobistych, to jednak chodziło o ważny interes społeczny, a pozwani dopełnili rzetelności dziennikarskiej. Cieszy nas takie ustalenie
– powiedział tvp.info mec. Macieju Zaborowski, który reprezentował dziennikarzy.
To wielkie zwycięstwo, bo przeciwnikami była wielka firma i najbogatszy człowiek w Polsce reprezentowany przez kancelarię pana Ćwiąkalskiego. Sąd uznał, że nasza publikacja była w interesie publicznym i to jest istotne dla pracy dziennikarzy
– powiedział Cezary Gmyz.
Źródło: TVP Info
#Gmyz #Gargas #Kulczyk
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Marek Nowicki