Medycyna i sztuka – te dwie dziedziny wypełniły wczorajszą galę jubileuszu 25-lecia rozpoczęcia przez profesora Henryka Skarżyńskiego leczenia głuchoty w Polsce oraz 20-lecia powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W uroczystym koncercie w warszawskiej Filharmonii Narodowej wystąpili wybitni polscy artyści i niezwykli pacjenci prof. Skarżyńskiego. Słowa wierszy i piosenek napisał sam jubilat, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski.
Choć prof. Henryk Skarżyński wszedł na scenę dopiero w finale gali prowadzonej przez Alicję Węgorzewską i Rafała Królikowskiego, przez cały wieczór słyszeliśmy jego słowa. O tym, jak bardzo potrzebny jest słuch i że głuchotę można leczyć śpiewali m.in.: Hanna Śleszyńska, Maciej Miecznikowski, Ryszard Rynkowski, Robert Rozmus i Jacek Wójcicki. Utwory deklamowali wspaniale Ignacy Gogolewski, Jerzy Stuhr oraz prowadzący galę. Wykonawcom towarzyszyła Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” pod kierownictwem Jacka Łepeckiego i Zespół Wokalny ProForma z Olsztyna pod kierownictwem prof. Marcina Wawruka. Widzów zachwycili również niezwykli pacjenci profesora – ci, którzy mają za sobą operację wszczepienia implantów ślimakowych – opowiadali wzruszające historie swojego życia. Utworami poruszyli serca m.in. charyzmatyczny raper Karol "Pjus" Nowakowski czy pianista o ogromnej wrażliwości Grzegorz Płonka – laureat Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Dzieci, Młodzieży i Dorosłych z Zaburzeniami Słuchu „Ślimakowe Rytmy”. Ten festiwal to również dzieło prof. Skarżyńskiego – wybitnego naukowca, człowieka obdarzonego wieloma talentami, niezwykle skromnego i z „sercem na dłoni”. Nie dziwi więc fakt, że tego wieczoru pod adresem profesora posypały się setki gratulacji, m.in. od prezydenta RP Andrzeja Dudy. Ponadto profesora uhonorowała Kapituła Panteonu Polskich Wynalazców i Odkrywców, uznając go za giganta nauki.
fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska
–
Po raz pierwszy na świecie… – to słowa, które wczoraj były wypowiadane wielokrotnie. Dzięki prof. Skarżyńskiemu i założonemu przez niego 20 lat temu Instytutowi Fizjologii i Patologii Słuchu Polska jest potęgą w leczeniu i diagnozowaniu wad słuchu. Nowatorskie operacje i metody leczenia to marka nosząca nazwę „polskiej szkoły otochirurgii”. Szacuje się, że wykonano już kilkanaście tysięcy operacji, przywracając tym samym bezcenny zmysł osobom z niedosłuchem. Na zakończenie gali prof. Skarżyński podziękował całemu zespołowi i zapowiedział występ Olafa, przyjaciela – jak mówi o swoich pacjentach, którym dał „nowe życie”. –
My słyszący już w życiu płodowym znamy głos swojej mamy. Dla kogoś, kto go nigdy nie słyszał i po operacji otrzymał taką możliwość, to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu, to jak urodzić się na nowo – mówił Skarżyński. „Z głębokiej ciszy dociera muzyka przerywa ją dźwięk nowo poznany on dla większości jest tak oczywisty dziś dotarł do mnie głos kochanej mamy” – recytował Olaf, wzruszając publiczność do łez.
Transmisję z koncertu można obejrzeć na portalu niezalezna.pl. Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Polska Codziennie”.
Źródło: niezalezna.pl
#głuchota
#słuch
#jubileusz
#Henryk Skarżyński
Anna Krajkowska