7 listopada o godz. 18 w Filharmonii Narodowej w Warszawie rozpocznie się uroczystość z okazji jubileuszu 25-lecia rozpoczęcia przez profesora Henryka Skarżyńskiego leczenia głuchoty w Polsce oraz 20-lecia powołania Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. Podczas gali zostanie wykonany spektakl, do którego słowa napisał sam profesor Henryk Skarżyński, a muzykę skomponował Krzesimir Dębski.
Do udziału w spektaklu organizatorzy zaprosili m.in. Rafała Królikowskiego, Hannę Śleszyńską, Ryszarda Rynkowskiego, Jacka Wójcickiego i Macieja Miecznikowskiego.
Oprawę muzyczną zapewni Warszawska Orkiestra Symfoniczna „Sonata” pod kierownictwem Jacka Łepeckiego. Wystąpi również Zespół Wokalny ProForma z Olsztyna pod kierownictwem prof. Marcina Wawruka.
Galę poprowadzą Alicja Węgorzewska i Rafał Królikowski.
Podczas gali zostaną zaprezentowane utwory muzyczne oraz wiersze mówiące o 25-letniej historii leczenia głuchoty w Polsce i na świecie, a miedzy kolejnymi scenami będą wyświetlane wypowiedzi kierowników klinik Instytutu Słuchu. Organizatorzy poprzez historie konkretnych pacjentów chcą zaprezentować wyniki pracy specjalistów Instytutu i postęp w leczeniu głuchoty osiągnięty przez ostatnie ćwierćwiecze.
25-letnią historię leczenia głuchoty w Polsce rozpoczął w 1991 r. prof. Henryk Skarżyński, wdrażając program leczenia oraz zakładając Fundację Rozwoju Medycyny „Człowiek Człowiekowi“. W 1992 r., jako pierwszy w Polsce wszczepił osobie niesłyszącej implant ślimakowy, co stanowiło przełom w leczeniu osób niesłyszących i niedosłyszących.
Prof. Henryk Skarżyński w ciągu tych 25 lat dokonywał pionierskich działań, nie tylko na skalę krajową, ale też światową. M.in. jako pierwszy w świecie połączył słuch naturalny z elektronicznym, wszczepił implant pacjentowi z częściową głuchotą. W 2008 r. dokonał bilateralnego wszczepienia implantów do pnia mózgu. Stworzył Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach pod Warszawą oraz Krajową Sieć Teleaudiologii, za którą otrzymał w 2014 r. określaną mianem Nobla w medycynie Nagrodę Prix Gallien.
25-letnia praca profesora przyczyniła się do poważnych zmian w krajowej i światowej medycynie.
Patronat nad wydarzeniem objęła „Gazeta Polska Codziennie”
Źródło: niezalezna.pl
#Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu
#Henryk Skarżyński
pb