Trzy czwarte studentów w Polsce uważa znajomości za jeden z głównych czynników ułatwiających zdobycie pierwszej pracy. Takie są wnioski z ogólnopolskiego badania w ramach projektu „Start na rynku pracy”, przeprowadzonego na grupie 2011 studentów w całej Polsce.
Tylko połowa ankietowanych pozytywnie ocenia perspektywę znalezienia pracy po swoich studiach. Z raportu programu badawczego „Start na rynku pracy” wynika m.in., że 74 proc. studentów za największe ułatwienie w rozpoczęciu kariery zawodowej uważa znajomości, 65 proc. wskazywało na doświadczenie zawodowe, a 37 proc. prestiż ukończonej uczelni.
Zdecydowana większość młodych ludzi (75 proc.) po ukończeniu studiów chciałaby rozpocząć karierę w dużej firmie lub założyć własną działalność. Sprecyzowanych planów zawodowych nie miało 22 proc. badanych. Jednocześnie trzy czwarte studentów deklaruje, że swoją przyszłość chce związać z kierunkiem studiów, który ukończą.
W badanej grupie 22 proc. studiowało na kierunkach takich jak biznes, administracja i prawo, 15 proc. – kierunki techniczne, przemysłowe lub budowlane, zaś kolejne 14 proc. – nauki społeczne oraz dziennikarstwo i informacja. Ogółem wśród ankietowanych 29 proc. uczyło się na kierunkach technicznych, wliczając w nie rolnictwo. Dwukrotnie więcej, bo 60 proc., studiowało dyscypliny humanistyczne, w tym pedagogikę i opiekę społeczną. Na uczelniach publicznych studiowało 80 proc. ankietowanych, 20 proc. zaś ukończyło prywatne. W 78 proc. były to uczelnie w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców.
Wśród najczęściej wskazywanych barier, które mogą im utrudniać start na rynku pracy, studenci wymieniali brak doświadczenia (74 proc.), wysokie wymagania pracodawcy (51 proc.) oraz niewielką praktykę na stażach (42 proc.) Grupa 22 proc. studentów jako przeszkodę wskazała swój brak wiedzy o rynku pracy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że dokładnie tyle samo ankietowanych stwierdziło, że nie ma sprecyzowanych planów zawodowych.
Zdaniem autorów raportu kluczem do poprawy sytuacji młodych ludzi w początkowym etapie ścieżki zawodowej będzie zbliżenie się do siebie sfer edukacji i kariery.
– Interesy studentów i pracodawców mogą być zbieżne, jeśli studenci podczas nauki będą nabywali umiejętności, które uczynią ich konkurencyjnymi na rynku pracy, a pracodawcy będą traktowali ich jak długoterminowe inwestycje. Jednak muszą zajść takie zmiany w przygotowaniu młodych ludzi do kariery zawodowej, które umożliwią im podjęcie pracy zgodnej z kierunkiem edukacji i ambicjami – uważa Karol Leszczyński, kierownik projektu „Start na rynku pracy”.
Cały tekst w "Gazecie Polskiej Codziennie"
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
#„Start na rynku pracy” #uczelnie wyższe #studenci #praca
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
a.mac