W niedzielę 16 października w TVP 2 o godz. 23.00 będzie można obejrzeć telewizyjną relację z jubileuszowego koncertu „bruLionu”. Antonina Krzysztoń, Brzóska, Paulus i Staszek Soyka, Full Power Spirit, Maleo i zjawiskowy free styler, Arcadio, człowiek, który a vista tworzy rymowaną i błyskotliwą opowieść – to tylko początek związanych z tym koncertem emocji.
- Historia polskiej literatury XX wieku bez „bruLionu” nie istnieje – powiedział w telewizyjnym Pytaniu na Śniadanie znany krytyk literacki Jarosław Klejnocki. Twórcy pisma świętowali 30-lecie jego powstania w warszawskim teatrze Kamienica. Do dziś w polskiej telewizji nie oglądaliśmy takiego połączenia awangardowej i popowej sztuki, odjechanej performerki grupy „Brzóska de Paulus” ze Staszkiem Soyką na fortepianie z poezją Norwida do muzyki Czesława Niemena, delikatnego łączenia świadectw wychodzenia z choroby psychicznej i głębokiej depresji oraz zbiórki charytatywnej i hip hopowej ekspresji. Koncert propaguje działania pomocowe i wspierające wykluczonych. Zobaczymy 14-letnią Amelię, ambasadorkę projektu Porcelanowe Aniołki, Julę promującą akcję „Nie tracę siebie w schizofrenii”, byłą modelkę, gwiazdę włoskiej telewizji Anię Golędzinowską, dziś propagującą ideę czystości przedmałżeńskiej w Ruchu Czystych Serc.
„Najmocniejszym punktem czwartkowego koncertu z okazji 30-lecia >bruLionu< było dla mnie – pisze na swym portalu społecznościowym publicysta Filip Memches - wręczenie nagród Energia Serca za - jak to określił Robert Tekieli - >miłość do Polski<. Otrzymali je: Robert Brylewski, Waldemar Fydrych i Zbigniew Sajnóg”. Filip Memches skonkludował swą wypowiedź tezą, że choć zestaw nazwisk jest niezwykły, to nie mamy tu do czynienia z żartem czy happeningiem: „Miłość do ojczyzny wyraża się bowiem również w daleko idącym twórczym nonkonformizmie (Norwid się kłania), tego zaś laureatom nie można odmówić...”.
- Wspólnota musi chronić słabszych. Wolność słowa jest dla demokracji tlenem. Rodzina to wielkie dobro. Wokół rzeczy prymarnych musimy się zgromadzić. Sztuka służy wspólnocie. Jest formą miłości – zadeklarował prowadzący koncert redaktor „bruLionu”, Robert Tekieli. - Nagroda Energia Serca to jedno z narzędzi jednoczenia ludzi. Jeśli zarząd grupy Energa, która została tego wyróżnienia Mecenasem, będzie podzielać nasze intuicje, nagroda Energia Serca w kategoriach Miłość Ojczyzny, Miłość Piękna i Miłość Bliźniego przyznawana będzie co roku – powiedziała Codziennej Dominika Chmielowska, dyrektor Fundacji „bruLionu”
Patriotyzm, wielka sztuka, działalność charytatywna, to różne formy kochania ludzi – takie jest przesłanie tego niezwykłego koncertu.
Koncert nosi tytuł „prysznicownia Radość”, ponieważ jednym z celów działania odrodzonej Fundacji bruLionu jest łączenie sztuki i dobroczynności. Skupiona wokół Fundacji grupa inicjująca powstanie prysznicowni/ogrzewalni w Warszawie-Radości, zaprasza do współpracy wolontariuszy i dobrodziejów. Więcej na www.brulion.org. Zapraszamy serdecznie.
Również w niedzielę, o 20.00, w TVP3 Warszawa będzie emitowany reportaż odsłaniający kulisy koncertu i pokazujący jego ekskluzywne fragmenty, które nie zostały upublicznione przez TVP2.
ZOBACZ ZWIASTUN:
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
#media #kultura #koncert #bruLion
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Paweł Filas