Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Czwarta rocznica śmierci Józefa Szaniawskiego

Dokładnie cztery lata zginął Józef Szaniawski. Wybitni, historyk, pełnomocnik płk.

MP

Dokładnie cztery lata zginął Józef Szaniawski. Wybitni, historyk, pełnomocnik płk. Ryszarda Kuklińskiego 4 września o godzinie 11 schodząc ze Świnicy w Tatrach spadł w przepaść i zginął na miejscu. Miał 68 lat, był zdrowy i bardzo dobrze znał tę trasę…
 
Szaniawski od lat 70. był konspiracyjnym współpracownikiem Radia Wolna Europa. Dla rozgłośni w ciągu 11 lat napisał i przesłał ponad pół tysiąca tajnych korespondencji. Działał przeciw wpływom sowieckim w Polsce i na rzecz integracji Polski z NATO. W 1985 r. został aresztowany i oskarżony o współpracę z CIA. Sąd wojskowy skazał go na 10 lat więzienia. W latach 1985-1990 był przetrzymywany w więzieniach na warszawskim Mokotowie przy ul. Rakowieckiej i w Barczewie. Uniewinniony przez Sąd Najwyższy. Wyszedł na wolność 22 grudnia 1989 r. Sąd Najwyższy określił go jako ostatniego więźnia politycznego PRL.

W III RP został pełnomocnikiem płk. Ryszarda Kuklińskiego. W 1998 r. przygotował wizytę pułkownika w Polsce. Był też jednym z inicjatorów budowy Pomnika Katyńskiego w Warszawie.

Publikował w wielu pismach prawicowych, konserwatywnych i katolickich - m.in. w "Gazecie Polskiej". Był wykładowcą w założonej przez o. Tadeusza Rydzyka toruńskiej Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej oraz na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Na podstawie jego badań i publikacji powstał film Władysława Pasikowskiego „Jack Strong” opowiadający o samotnej misji pułkownika Ryszarda Kuklińskiego. Po 10 kwietnia 2010 roku odważnie stanął po stronie tych, którzy domagali się prawdy o katastrofie smoleńskiej. Założoną przez niego Izbą Pamięci Pułkownika Kuklińskiego kieruje obecnie jego syn Filip Frąckowiak.

Został pochowany na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim.

Reklama

MP

Reklama