Dokładnie w przeddzień 70. rocznicy śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej 27 sierpnia Miłomłynie zostanie odsłonięty upamiętniający ją pomnik.
Historia młodej Inki – żołnierza niezłomnego - jest jednym z najbardziej poruszających przykładów honoru i odwagi. Zginęła mając zaledwie 18 lat. Pamięć o niej przetrwała. Na cześć Inki powstało szereg sztuk teatralnych, utworów muzycznych i książek. Jej imieniem nazwano wiele szkół, skwerów, ulic i stowarzyszeń.
27 sierpnia w Miłomłynie, gdzie Danuta Siedzikówna mieszkała i pracowała zostanie odsłonięty upamiętniający jej bohaterstwo pomnik.
Na postumencie, pierwszym na Warmii i Mazurach, będzie widniał napis: Danuta Siedzikówna „Inka” 1928-1946. Niech żyje Polska! Niech żyje major „Łupaszko”!
W inicjatywę budowy pomnika włączył się PKO Bank Polski, który jednocześnie jest partnerem wydania książki Luizy Łuniewskiej „Szukając Inki. Życie i śmierć Danki Siedzikówny”.
Bank angażuje się także w projekt „SZUKAJĄC INKI w szkołach”, dzięki któremu książka już na jesieni trafi do bibliotek gimnazjów i liceów w całej Polsce.
Od lat PKO Bank Polski konsekwentnie włącza się w obchody rocznicowe ważnych wydarzeń historycznych.
Źródło: niezalezna.pl
#pomnik #Danuta Siedzikówna #Inka
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
rz