Jak już informowaliśmy rosyjscy lekarze u czterech mieszkańców obwodu kaliningradzkiego zdiagnozowali przypadki tzw. świńskiej grypy.
Tymczasem z informacji Radia Olsztyn wynika, że pierwszy od kilku lat przypadek świńskiej grypy zdiagnozowano również w Polsce. 52-letnia mieszkanka Olsztyna do szpitala zgłosiła się z typowymi objawami grypy.
Do marca 2009 roku znane były jedynie rzadkie przypadki zakażeń ludzi wirusem grypy A/H1N1 – dochodziło do nich głównie wskutek bezpośredniego kontaktu ze świniami. Wszystko zmieniło się w 11 czerwca 2009 roku, gdy w wyniku niepokojących raportów docierających z różnych państw, Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła najwyższy, szósty stopień zagrożenia oznaczający pandemię. Koniec pandemii wirusa A/H1N1, powodującego tzw. nową grypę, nazywaną przez pewien czas grypą świńską ogłoszono 10 sierpnia 2010 roku.