Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Zgoda ws. Iranu - porażka Rosji

Wczoraj podczas rozmów w Wiedniu sześć państw – USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja – porozumiało się z Iranem w sprawie złagodzenia sankcji w zamian za ograniczenie programu

U.S. Department of State
U.S. Department of State
Wczoraj podczas rozmów w Wiedniu sześć państw – USA, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja – porozumiało się z Iranem w sprawie złagodzenia sankcji w zamian za ograniczenie programu irańskich badań jądrowych. Eksperci przewidują spadek cen ropy - pisze "Gazeta Polska Codziennie".

Iran zgodził się na ograniczenie swojego programu atomowego w zamian za zniesienie sankcji nałożonych na niego zarówno przez ONZ, jak i poszczególne państwa. Chodzi o cofnięcie ograniczeń dotyczących handlu, finansów, technologii i energetyki. Dzięki temu Iran uzyska nieograniczony dostęp do rynku ropy i do kont bankowych, na których do czasu wprowadzenia sankcji przechowywał środki z eksportu surowców energetycznych. Unia Europejska ma zdjąć ograniczenia związane z operacjami bankowymi i dostępem Iranu do międzynarodowego systemu płatności SWIFT.

Jednak jeszcze przez pięć lat mają obowiązywać sankcje dotyczące dostaw broni, a przez osiem lat pozostaną w mocy ograniczenia dotyczące współpracy z władzami w Teheranie w zakresie technologii rakietowych. To zła wiadomość dla Rosji, która liczyła na korzystne kontrakty na dostawy do Iranu większej ilości broni.

W Wiedniu irański rząd zobowiązał się, że nie będzie prowadził jakichkolwiek działań związanych z produkcją broni jądrowej, a cywilny program badawczy zostanie ograniczony. Iran zachowa potrzebną do badań infrastrukturę i będzie kontynuował prace nad wirówkami służącymi do wzbogacania uranu, jednak zmniejszy ich liczebność z 19 tys. do 6,1 tys. Zgodnie z umową w ciągu 15 lat nie będzie wzbogacał uranu powyżej 3,67 proc., przy czym prace nad wzbogacaniem paliwa jądrowego i działalność badawcza mają się odbywać wyłącznie w zakładach w Natanzie. Tego rodzaju prace nie mogą być prowadzone w obiekcie w Fordo, umieszczonym głęboko w sztolniach pod masywem górskim. Ustalono też, że w Fordo nie będzie przechowywany uran. Pod międzynarodową kontrolą ma zostać przeprowadzona modernizacja reaktora w Araku, tak by nie był on w stanie produkować plutonu. Jego moc ma nie przekraczać 20 megawatów. Proces zniesienia sankcji może się rozpocząć w pierwszej połowie 2016 r., czyli tylko po tym, jak Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w grudniu 2015 r. stwierdzi, że Iran spełnia wymagania.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wespazjan Wielohorski