Myślę, że XX w. zapoczątkował bardzo silne uzależnienie od konsumpcji ponad stan, stąd ogromna liczba kredytów, często niespłacalnych, stąd 18-godzinny dzień pracy – mówi Rafał Porzeziński, autor programu „Dwunasty krok” w TV Republika w rozmowie z Robertem Tekieli („Codzienna”).
Na czym polega idea programu 12 kroków?
Program 12 kroków spisany przez dwóch alkoholików, nowojorczyka Billa W. i dr. Boba z Akron w Ohio, w latach 30. minionego wieku powstał, aby ratować z piekła uzależnienia innych alkoholików. Okazał się najbardziej skuteczną i co ważniejsze niezawodną metodą dla tych, którzy rzeczywiście zaczęli wprowadzać go w życie. Co ciekawe, również współuzależnieni – żony alkoholików, dorosłe dzieci alkoholików – adaptując ten program do swoich potrzeb, zaczęli leczyć się ze swojej choroby, jaką jest życie nie swoim życiem, życie historią upadków męża, ojca czy córki. Niedługo później narkomani, hazardziści, pracoholicy zobaczyli, że w tym natchnionym programie jest siła ratująca życie. Jest on uniwersalnym programem do walki o własną wolność, godność i pełnię życia.
Co jest istotą tego programu?
Jest nią poznanie siebie, swoich mocnych i słabych stron. Zgoda na najbardziej nawet niewygodne i bolesne fakty z naszego życia. Dalej przyjaźń i sympatia do samego siebie, wreszcie miłość. Spotkanie Boga i przemiana Jego mocą tego wszystkiego, co w nas przemiany wymaga. Program 12 kroków to narzędzie uśmiercania, w bardzo bezpiecznych warunkach, starego człowieka, by mógł się narodzić ten nowy, świadomy swojej cielesności, intelektualności i duchowości. Nie mam cienia wątpliwości, że inspiratorem tego programu jest Duch Święty, stąd tyle podobieństw w tym programie do myśli św. Ignacego, do intuicji twórców Drogi Neokatechumenalnej czy do prawd spisanych w Starym i Nowym Testamencie. Co ciekawe, Bill, a jeszcze bardziej dr Bob, zastanawiali się, czy wspólnoty AA nie nazwać wspólnotą św. Jakuba, bo list tego apostoła był jednym ze źródłowych tekstów u początków istnienia programu 12 kroków.
Czy wielu jest w Polsce ludzi uzależnionych?
Myślę, że większość z nas jest nałogowymi grzesznikami. Poziom ludzi grzesznych przez lata zapewne utrzymuje się na podobnym, bliskim 100 proc. poziomie. Jeśli pytasz o używki, to różne badania podają bardzo różne dane. Myślę, że XX w. zapoczątkował bardzo silne uzależnienie od konsumpcji ponad stan, stąd ogromna liczba kredytów, często niespłacalnych (istnieją już mityngi 12-krokowe dla anonimowych kredytobiorców), stąd 18-godzinny dzień pracy.
A uzależnienie od hazardu?
Ono także postępuje lawinowo, systemy lojalnościowe, zdrapki, konkursy, maszyny na stacjach benzynowych i w barach to dużo więcej niż „poczciwy” totolotek z lat 70., chociaż i on potrafił i nadal potrafi zbierać straszne żniwo. Alkohol zabiera wolność i życie tysiącom ludzi. Do tego dochodzi niewyobrażalna plaga uzależnienia od pornografii i to nie tej delikatnej z króliczkiem w tle, ale najbardziej brutalnej, wynaturzonej, często łamiącej nie tylko godność ludzką, ale i prawo. Trudno oszacować liczbę osób uzależnionych, ale z pewnością nie jest to mniejszość społeczeństwa.
W jaki sposób Pana program ma pomagać widzom?
Program „Dwunasty krok” to pierwsza od czasu cyklu „Wódko, pozwól żyć” cykliczna propozycja telewizyjna dla ludzi zmagających się z uzależnieniem. Celem, jaki nam przyświeca, jest przedstawienie tego genialnego narzędzia, za które czuję wielką wdzięczność do alkoholików, jako skutecznego w walce z moim faryzeizmem, z osądami, z poczuciem wyższości, z siedmioma grzechami głównymi.
Będziemy opowiadali o treści kolejnych kroków ustami świadków, ludzi którzy odzyskali życie, bo ruszyli tym tropem. Dodatkową atrakcją telewizyjnej audycji „Dwunasty krok” jest to, że jako pierwsi w Polsce opowiemy historię programu 12 kroków, pokazując jego kolebkę, czyli Akron w Stanach Zjednoczonych. Poznamy nie tylko początki ruchu AA, ale i historie niezwykłej przyjaźni, heroicznej walki, upadków i kłamstw, a także cudownej interwencji Boga. Warto wpaść z nami do Akron.
„Dwunasty krok”
program skierowany do tych wszystkich, którzy są złamani grzechem, uzależnieniami i chorymi relacjami. TV Republika, poniedziałki, 22.45. Powtórka w niedzielę o 17.00.
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Robert Tekieli