Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Reklama
Polska

Wierzę. Wspieram. Wzmacniam... grudniowa akcja solidarności z księżmi

Katolicy w Polsce chcą w dniach 8-25 grudnia okazać symbolicznie swoją jedność z księżmi, wobec oczerniania ich w mediach.  

Katolicy w Polsce chcą w dniach 8-25 grudnia okazać symbolicznie swoją jedność z księżmi, wobec oczerniania ich w mediach.
 
„Jesteśmy ludźmi wierzącymi i chcemy wzmocnić kapłanów. Nie zgadzamy się na ich oczernianie w mediach i chcemy wyrazić swój protest wobec tego, co się dzieje w ostatnim czasie. Chcemy to zrobić przez akcję WWW – Wierzę. Wspieram. Wzmacniam. Wspieramy ich modlitwą, dobrym słowem i osobistą postawą” – czytamy na stronie internetowej akcji Wierzę. Wspieram. Wzmacniam.

- Księża zaczynają bać się rozmów z młodymi ludźmi, z małymi dziećmi. My ich wspieramy. Chronimy ich autorytet – podkreśla Joanna Białobrzeska współorganizatorka akcji. Dodaje, że akcja nie jest prowadzona przez księży. Wymyślili ją świeccy, oni wszystko organizują. Chce aby było zaangażowanie w nią przy parafiach, aby wieszać plakaty i rozmawiać na ten temat. - Byśmy mówili jednym głosem, pokazali prawdziwy wizerunek kapłana, a nie fałszywy, niesprawiedliwy – podkreśla Białobrzeska.

Symbolem akcji mają być przypięte do ubrań żółto-białe wstążki. Dlaczego właśnie wstążka ma być symbolem protestu? Organizatorzy porównują ją z solidarnościowym symbolem oporu, noszonym przez młodzież w stanie wojennym. Niezwykłą karierę zrobił w stanie wojennym rezystor, czyli niewielki element elektroniczny, który powszechnie nazywany jest opornikiem. Właśnie jego nazwa, nawiązująca do oporu, przesądziła o „politycznej” roli tego drobnego podzespołu. Noszenie na widocznym miejscu opornika było manifestacją niezgody na stan wojenny, potwierdzeniem uczestnictwa w nowym ruchu oporu. Przypinano je do koszul, swetrów, kurtek, wpinano w klapy marynarek, a nawet przyczepiano do wytwornych garsonek i sukni. Prawo wprawdzie tego nie przewidywało, ale noszenie oporników było zabronione – czytamy na ich stronie internetowej.

- Liczymy na ludzi, którzy widząc to, co się dzieje, nie chcą być obojętni. Ta akcja ma dodać sił księżom. Ma pokazać, jaką jesteśmy wspólnie z nimi siłą. Jest zainteresowanie akcją. Jest odzew medialny. Musimy być przygotowani również na to, że będzie ona atakowana – podkreśla Białobrzeska.  

Osoby chcące włączyć się w inicjatywę mogą zgłosić się do proboszcza swojej parafii i poprosić go o zamieszczenie informacji o akcji oraz zaproponować specjalną modlitwę w intencji kapłanów. Plakaty należy ściągnąć ze strony internetowej: miejmyodwage.pl
 
Więcej o akcji WWW w środowej "Gazecie Polskiej Codziennie".
 
 

Reklama
Reklama