Prezydent Bronisław Komorowski uhonorował w poniedziałek „zasłużonych pracowników TVP” m.in. Krystynę Loskę i Kazimierza Żórawskiego. Najwyższe odznaczenie otrzymał Jacek Snopkiewicz, aparatczyk PZPR-u.
Z okazji 75. rocznicy pierwszej próbnej emisji w TVP Bronisław Komorowski odznaczył wczoraj „zasłużonych”. Najwyższe odznaczenie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla rozwoju telewizji publicznej i osiągnięcia” wręczono Jackowi Snopkiewiczowi.
Jego główne „zasługi” przypadają na czasy głębokiego PRL-u. W lipcu 1981 r. przygotował przemówienie z okazji IX Nadzwyczajnego Zjazdu PZPR, w którym apelował by „towarzysze nowo wybranego Komitetu Centralnego utworzyli stały zespół problemowy kontrolujący działalność prasy i propagandy, zgodność jej działania z linią partii i podporządkować temu zespołowi Wydział Prasy, Radia i Telewizji”. W tym samym przemówieniu wyjaśniał,
co jest „istotą partyjnego dziennikarstwa”.
Jacek Snopkiewicz karierę dziennikarską zaczynał w tygodniku „Walka Młodych”, organie najpierw Związku Młodzieży Socjalistycznej, a od 1976 r. – Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. W tekście „Lekcja prawdy”, opublikowanym 28 kwietnia 1968 r. Snopkiewicz napisał m.in., że członkowie ZMS „muszą znać marksistowską teorię klas i cele imperializmu, wiedzieć, co to jest syjonizm i rasizm, rewizjonizm i faszyzm”. Wskazywał też, skąd mogą tego się dowiedzieć – „Zorganizowanie podczas narady
spotkania aktywu ZMS-u z ministrem Moczarem wyjaśniło wiele spraw związanych z genezą, tłem i przebiegiem wydarzeń marcowych”.
W 1970 r. Snopkiewicz został laureatem nagrody Janka Krasickiego, a rok później Ogólnopolski Komitet Współpracy Organizacji Młodzieżowych wysłał go do ZSRS na międzynarodowy obóz pracy organizowany przez Komitet Centralny Komsomołu
[IPN BU 1005/21345].
Nie był to pierwszy kontakt Snopkiewicza z sowieckimi towarzyszami – w 1968 r., po krwawym stłumieniu praskiej wiosny Snopkiewicz wyjechał do Czechosłowacji z ramienia KC Komsomołu. Ze znajdujących się w IPN-ie dokumentów wynika, że Snopkiewicz w końcu lat 60., i w latach 70. często wyjeżdżał do ZSRS – najpierw jako działacz młodzieżowy, a później jako aktywista PZPR-u.
W 1990 r. Snopkiewicz stanął na czele „Wiadomości”, które zajęły miejsce DTV. „Główną gwiazdą” była nadal Aleksandra Jakubowska, która wcześniej pracowała w komunistycznym DTV.
Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył również Kazimierza Żórawskiego, zastępcę Snopkiewicza w „Wiadomościach”. W końcu 1991 r. obydwaj podali się do dymisji po tym, jak z „Wiadomości” została zwolniona Jakubowska. Konflikt na bieżąco relacjonowała „Gazeta Wyborcza” – był to dopiero
zwiastun nagonki, która miała się rozpętać wobec rządu Jana Olszewskiego.
Prezydent Komorowski odznaczył również Krystynę Loskę, wieloletnią spikerkę w TVP, konferansjerką na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.
Zobacz naszą relacje z uroczystości u prezydenta :)
Źródło: Gazeta Polska Codziennie
Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mm,kp