W porównaniu z poprzednim miesiącem nieznacznie przybyło badanych negatywnie oceniających sytuację polityczną w Polsce (z 52 proc.), ubyło tych, którzy określają ją jako przeciętną (z 34 proc. do 31 proc.), a odsetek osób zadowolonych z jakości życia politycznego w kraju w zasadzie się nie zmienił (8 proc.).
Obecnie 44 proc. ankietowanych (spadek o 3 pkt) uważa, że jest ona zła, ponad jedna trzecia (36 proc.) – że przeciętna, a co siódmy respondent (14 proc.) określa stan gospodarki jako dobry.
Zwiększył się odsetek osób twierdzących, że im i ich rodzinom żyje się dobrze (o 5 pkt, do 45 proc.), a zmniejszyły odsetki tych, które uważają, że przeciętnie (o 3 pkt, do 42 proc.) lub źle (o 2 pkt, do 13 proc.). CBOS wskazuje, że niezależnie od lepszych ocen jakości życia – być może związanych z początkiem wakacji i okresem urlopowym – w lipcu odnotowujemy nieznaczne pogorszenie się ocen warunków materialnych gospodarstw domowych.
Przybyło respondentów określających je jako złe (o 3 pkt, do 16 proc.)
W kwestii prognoz rozwoju sytuacji w kraju w najbliższym roku zwiększyły się odsetki osób zarówno uważających, że się ona poprawi (z 9 proc. do 12 proc.), jak i tych, które sądzą, że się pogorszy (z 31 proc. do 33 proc.).
Ponadto w lipcu wzrósł pesymizm w przewidywaniach dotyczących sytuacji politycznej w Polsce; prognozy stanu polskiej gospodarki były minimalnie lepsze niż przed miesiącem; nie zmieniły się znacząco przewidywania dotyczące poziomu życia; nieco lepsze niż przed miesiącem są prognozy rozwoju sytuacji w zakładach pracy, a oceny poczucia zagrożenia bezrobociem, po czerwcowym wzroście, powróciły do poziomu z maja.
Reklama