Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polska

ABW spokojna o nasze bezpieczeństwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie występuje w obecnej chwili z rekomendacją o podniesienie poziomu zagrożenia zamachem terrorystycznym w Polsce - poinformowała w sobotę ABW.

Autor:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie występuje w obecnej chwili z rekomendacją o podniesienie poziomu zagrożenia zamachem terrorystycznym w Polsce - poinformowała w sobotę ABW. Agencja nawiązała także kontakt ze służbami norweskimi.

Jak poinformował w sobotę na konferencji prasowej szef Centrum Antyterrorystycznego ABW płk Zbigniew Muszyński, ABW skontaktowała się z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, Biurem Ochrony Rządu, policją, MSZ oraz służbami specjalnymi, prosząc je o informację, czy któraś ze służb widzi potrzebę rekomendowania podniesienia zagrożenia zamachem terrorystycznych w Polsce lub polskich placówkach dyplomatycznych za granicą.

Jak poinformowano, na obecną chwilę żadna ze służb nie przekazała informacji, która miałaby wpływ na konieczność podniesienia stanu zagrożenia terrorystycznego w Polsce. "Do tej chwili takiej rekomendacji nie ma. Centrum Antyterrorystyczne, szef ABW, nie występuje z rekomendacją o podniesienie poziomu zagrożenia zamachem terrorystycznym" - powiedział kpt Paweł Chomentowski.

ABW poinformowała też, że poprosiła NATO o przekazanie jakichkolwiek informacji, które miałyby wpływ bezpośredni na ewentualnie rekomendowania podniesienie stanu zagrożenia terrorystycznego na terenie Polski.

Muszyński pytany przez dziennikarzy, czy ze względu na ataki w Norwegii zostały podjęte dodatkowe formy ochrony budynków rządowych, czy newralgicznych obiektów cywilnych jak np. lotniska
odpowiedział, że nie widzi takiej potrzeby. "Nie ma powodów do dodatkowych patroli policji, dodatkowej ochrony dworców lotniczych czy też PKP" - odpowiedział.

ABW nawiązała także kontakt ze służbami norweskimi, proponując im pomoc. Płk Muszyński powiedział też, że weryfikowane są wszelkie informacje pojawiające się w internecie na temat polskich wątków.

"Nawiązaliśmy kontakt z kolegami z norweskich służb celem zweryfikowania ewentualnych polskich wątków, celem uzyskania informacji, czy potrzebna jest pomoc kolegom z norweskich służb (...) dla nas jest to istotne, ponieważ sprawujemy przewodnictwo w Radzie UE" - powiedział na konferencji prasowej Muszyński. Jak podkreślił, "obliguje nas to do pomocy każdemu zaatakowanemu krajowi w ramach UE".

Norweska policja podała w sobotę, że na wyspie Utoya zginęły w piątek 84 osoby. Tym samym bilans ofiar strzelaniny oraz wybuchu bomby w dzielnicy rządowej w Oslo wzrósł do 91. Policja nie wyklucza, że w zamach zaangażowanych było kilka osób.

Zatrzymany na wyspie mężczyzna został oskarżony o strzelaninę, a także o podłożenie bomby - poinformowała policja. Norweskie media zidentyfikowały napastnika, jako Andersa Behringa Breivika. Policja odmówiła potwierdzenia tożsamości napastnika. 

Autor:

Źródło:

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane