Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polityka

Jak rząd Tuska traktował rolników i seniorów? Premier: pamięć bywa ulotna, dlatego warto przypomnieć

Pamięć jest bardzo ważna, aby podejmować właściwe decyzje - także te, które są przed nami i dotyczą bezpieczeństwa. Czasami pamięć bywa ulotna, dlatego warto przypomnieć, że w czasach III RP takie grupy społeczne, jak rolnicy i seniorzy byli spychani na margines - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z seniorami w Waplewie Wielkim.

Autor:

Premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas spotkania z seniorami w Waplewie Wielkim w powiecie sztumskim (woj. pomorskie) podkreślił, że w szczególnym, przedwyborczym czasie należy odświeżać pamięć, która jest ulotna, jednak potrzebna, aby "dokonywać właściwych wyborów".

"Tych wyborów które także są przed nami, które będą dotyczyły bezpiecznego życia, bezpiecznej przyszłości Polek i Polaków, seniorów, ale także i młodszych pokoleń"

- powiedział szef rządu.

Morawiecki podkreślił, że w czasach III Rzeczpospolitej "wielkie grupy społeczne były marginalizowane". To m.in. rolnicy, osoby starsze, emeryci, osoby niepełnosprawne czy pracownicy wyprzedawanych likwidowanych zakładów pracy - wymieniał premier. "Taka była rzeczywistość do całkiem niedawnego czasu" - dodał.

Premier zauważył, że w tym czasie seniorzy zamiast cieszyć się czasem spędzanym z wnuczkami czy odpoczynkiem, musieli rozwiązywać problemy wynikające z braku środków na leki, jedzenie czy nową odzież.

"Tamta rzeczywistość była absolutnie realna, tak realna, że aż boli. Seniorzy doskonale ją pamiętają, ale trzeba odświeżać tę pamięć także młodszym pokoleniom"

- powiedział Morawiecki.

Podczas swojego wystąpienia wspominał, że wcześniej rodziny ledwo spinały budżet domowy, dotykało ich bezrobocie i emigracja za pracą.

Jeszcze 8 czy 10 lat temu waloryzacja emerytur wynosiła kilka złotych - seniorzy dobrze o tym pamiętają. Polityka społeczna Prawa i Sprawiedliwości odmieniła życie tych, którzy budowali naszą Polskę

- podkreślił.

Jak dodał, dziś Polakom żyje się dużo lepiej.

Ale stało się to możliwe, ponieważ naprawiliśmy finanse publiczne. Wcześniejszy rząd PO-PSL nie miał pieniędzy w budżecie państwa i dlatego zabrał Polakom pieniądze z OFE. Nasz rząd przekazuje środki na 13. i 14. emeryturę

- mówił.

Premier zwrócił uwagę, że rekordowa inflacja dotknęła także seniorów.

- Nasz rząd zapewnił im rekordową waloryzację rent i emerytur, a także otrzymali 13. emeryturę, a wkrótce dostaną i 14. - powiedział premier i dodał, że jego rząd zabrał mafiom VAT-owskim pieniądze i przekazaliśmy je seniorom.

 

"Zabezpieczenie tego życia od strony materialnej to jest nasze, moje wielkie zobowiązanie i będziemy je kontynuowali, bo to nie jest jeszcze skończona sprawa"

- zaznaczył premier.

Dodał, że kolejne zobowiązanie dotyczy kwestii ochrony zdrowia. "Za czasów Platformy lekarze wyjeżdżali za granicę, dziś coraz częściej przyjeżdżają z zagranicy. Podobnie pielęgniarki. (...) Dzisiaj coraz częściej przyjeżdżają do Polski z zagranicy po to, aby leczyć polskich seniorów. Cała służba zdrowia jest przez nas naprawiana, również pod kątem was, drodzy seniorzy" - zwracał się Morawiecki do zgromadzonych.

W tym kontekście przypomniał także program bezpłatnych leków dla seniorów, który - jak wskazał - wkrótce ma objąć osoby od 65 roku życia, a zakres leków w tym programie ma się poszerzyć z dwóch do ponad czterech tysięcy.

Autor:

Źródło: niezalezna.pl,

Wesprzyj niezależne media

W czasach ataków na wolność słowa i niezależność dziennikarską, Twoje wsparcie jest kluczowe. Pomóż nam zachować niezależność i kontynuować rzetelne informowanie.

* Pola wymagane