- Zależy nam na konstruktywnej współpracy jako członków tej samej europejskiej rodziny i sojuszników w Sojuszu Północnoatlantyckim. Będziemy poszukiwać pól, na których możemy coś zrobić wspólnie, zarówno dwustronnie, jak i w polityce europejskiej i międzynarodowej - mówił po spotkaniu z szefową MSZ Niemiec Annaleną Baerbock szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Oznajmił też, że ma nadzieję "na przywrócenie zaufania w kontaktach na wszystkich szczeblach politycznych" z Niemcami. W temacie zadośćuczynienia Polsce za straty wyrządzone przez Niemcy w trakcie II wojny światowej liczy jednak na "kreatywność" Berlina.
"Zwracam się teraz do moich rodaków w Warszawie - europejskie demokratyczne Niemcy są naszym sojusznikiem i dlatego cieszę się, że moja wizyta, mam nadzieję, będzie ważnym krokiem w normalizacji naszych stosunków"
Oznajmił, że liczy na dobrą współpracę z niemieckim rządem i stwierdził, że polska strona deklaruje wolę partnerstwa, co - jak stwierdził - oznacza "uważne wsłuchiwanie się w argumenty drugiej strony". - Mamy nadzieję na przywrócenie zaufania w kontaktach na wszystkich szczeblach politycznych, wracamy do regularnej dynamiki spotkań, mamy nadzieję, że wreszcie znowu będą mogły odbywać się konsultacje międzyrządowe - mówił szef polskiego MSZ.
- Myślimy o przyszłości, chociaż wiemy, że kwestie historyczne będą jeszcze długo odgrywały ważną rolę w naszych relacjach z Niemcami - oznajmił w pewnym momencie przemówienia Sikorski. Oświadczył, że będzie chciał w rozmowach z Berlinem poruszyć projekt domu niemiecko-polskiego, "na wcześniejszym etapie prac znany jako miejsce pamięci spotkań z Polską, które ma powstać w Berlinie jako miejsce upamiętniające polskie ofiary i straty wojenne".
Co jednak z rzeczywistym zadośćuczynieniem? Sikorski liczy na... kreatywny pomysł rządu w Berlinie.
"Będę też prosił panią minister, aby rząd niemiecki w kreatywny sposób pomyślał o tym, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia. Dobra, pełna zaufania współpraca dwustronna, którą mamy nadzieję osiągnąć, jest niezbędną podstawą do rozszerzania jej na innych partnerów w Unii Europejskiej"
Radosław Sikorski, minister MSZ, reseciarz.
— Bambo (@obserwujesobie) January 30, 2024
Konferencja prasowa w Berlinie.
Reparacje? Tak, tak, oczywiście…
„ …będę prosił panią minister, rząd niemiecki, aby w KREATYWNY sposób pomyślał, jak znaleźć formę rekompensaty tych strat wojennych, czy zadośćuczynienia”. pic.twitter.com/0nyt7nvavP