Paweł Szrot został zapytany w środę w Wirtualnej Polsce o to, jak będzie wyglądała wrześniowa wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych.
- Przede wszystkim ma ona dotyczyć forum Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, wystąpienia na tym zgromadzeniu, rozmów z przywódcami państw, które będą w tym forum uczestniczyły, dwustronnych rozmów, tłumaczenia stanowiska Polski, tłumaczenia sytuacji w regionie, tłumaczenia prawdziwego znaczenia agresji rosyjskiej przeciwko Ukrainie
- odpowiedział szef gabinetu prezydenta.
Jak dodał, będzie poruszona też kwestia solidarności energetycznej oraz kryzysu humanitarnego związanego z ograniczeniami i blokadą eksportu ukraińskiego zboża. - To są najważniejsze sprawy, które pan prezydent będzie w Nowym Jorku omawiał - podkreślił Szrot.
Na pytanie, czy dojdzie do osobistego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem, Szrot odparł, "że takie zgromadzenia kierują się własną logiką".
- Czasem zaplanowane spotkania się nie odbywają, a wiele niezaplanowanych spotkań się odbywa. Trudno mi w tym momencie powiedzieć
- dodał.
Szef gabinetu prezydenta zwrócił uwagę, że współpraca między prezydentem Dudą, a prezydentem Bidenem jest "bardzo ścisła i dobra".
- Panowie prezydenci są w stałym kontakcie, rozmawiają. Była przecież wizyta oficjalna, były rozmowy w cztery oczy, osobiste. Trudno tutaj szukać dziury w całym, że są jakieś tendencje do izolowania Polski, fakty oczywiście temu przeczą
- powiedział Szrot.