Dziś podczas konferencji prasowej Jarosław Stróżyk, szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, przedstawił skład rządowej komisji ds. badania wpływów rosyjskich. Obok niego, w jej skład wejdzie 11 osób. W ciągu 60 dni mają przedstawić swój raport.
- Komisja rozpocznie prace już dzisiaj. (...) Bardzo zależy nam na tym, żeby to była komisja wolna od jakichkolwiek pokus, czy intencji takich stricte politycznych, czy partyjnych i by przyniosła nam rzetelną wiedzę - nam, czyli organom państwa, ale także opinii publicznej o tym, jak o jak wyglądało w przeszłości i jak dzisiaj wyglądają realne zagrożenia ze strony tu konkretnie Rosji i Białorusi. Wiemy to już dokładnie, że te dwa państwa i ich służby są najbardziej aktywne w Polsce"
- powiedział szef rządu Donald Tusk na konferencji prasowej w Warszawie.
- Umówiliśmy się, że ta komisja będzie pracowała też szybko - dodał.
Jarosław Stróżyk, szef komisji, przedstawił dzisiaj jej skład.
Nominowani przez premiera: Irena Lipowicz (była ambasador RP w Austrii, była RPO), Dominika Kasprowicz (wykładowca UW)
MF: Katarzyna Bąkowicz (wykładowca SWiPS),
MC: Bartosz Machalica (członek kolegium IPN)
MKiDN: Adam Leszczyński (prof. SWPS)
MON: Grzegorz Motyka (dyrektor Wojskowego Biura Historycznego)
MAP: Cezary Banasiński (prof. UW, były prezes urzędu ochrony konsumentów)
MSZ: Tomasz Chłoń (były ambasador RP w Estonii i na Słowacji)
MSWIA: płk Paweł Białek (były zastępca szefa ABW)
minister koordynator służb specjalnych: Agnieszka Demczuk (UMCS Lublin), Paweł Ceranka (MSZ)
Stróżyk wskazał, że komisja w ciągu 60 dni ma przedstawić pierwszy raport.
- Komisja będzie działała w zespołach zajmujących się badaniem wpływów rosyjskich i białoruskich m.in. w obszarze gospodarki, bezpieczeństwa państwa i mediów - przekazał szef rządowej komisji.
- Efekty pracy komisji ds. wpływów rosyjskich i białoruskich, łącznie z nazwiskami, poznacie bardzo szybko
Komisja rządowa zastąpiła inną komisję ds. badania wpływów rosyjskich, powołaną w 2023 r.
Ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne RP w latach 2007 – 2022 weszła w życie 31 maja ub.r. 2 czerwca prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie projekt nowelizacji tej ustawy. Uchwalono ją 16 czerwca, a 28 czerwca posłowie odrzucili sprzeciw Senatu do tej noweli. Prezydent podpisał nowelizację 31 lipca ub.r. W sierpniu weszła ona w życie.
30 sierpnia na członków komisji zostali powołani: dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz, przewodniczący Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności przy prezydencie RP prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Łukasz Cięgotura, Michał Wojnowski, Józef Brynkus, Marek Szymaniak, Arkadiusz Puławski i Andrzej Kowalski. Przewodniczącym komisji został Sławomir Cenckiewicz.
29 listopada 2023 r. państwowa komisja ds. rosyjskich wpływów zaprezentowała "raport cząstkowy" z trzech miesięcy swych prac i przedstawiła rekomendacje, by Donaldowi Tuskowi, Jackowi Cichockiemu, Bogdanowi Klichowi, Tomaszowi Siemoniakowi, Bartłomiejowi Sienkiewiczowi nie były powierzane stanowiska publiczne odpowiadające za bezpieczeństwo państwa w związku z uznaniem w latach 2010-14 r. rosyjskiej FSB za służbę partnerską.
Tego samego dnia Sejm odwołał w głosowaniu ośmiu członków państwowej komisji.