Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Niemcy kombinują nad umową UE-Mercosur. „To tworzy poważne ryzyko”

W ostatnich dniach docierają do nas niepokojące informacje dot. umowy UE z państwami Mercosur, że Niemcy chcą rozdzielić ją na dwie części, żeby jedna z nich nie podlegała ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie. My przed tym ostrzegaliśmy. To tworzy poważne ryzyko, że omijając procedury demokratyczne, ta umowa wejdzie w życie - mówiła dzisiaj podczas konferencji prasowej Anna Gembicka, była minister rolnictwa.

Posłowie PiS
Posłowie PiS
Prawo i Sprawiedliwość - x.com

Posłanka Anna Gembicka powiedziała, że "w ostatnich dniach docierają do nas niepokojące informacje dotyczące umowy UE z państwami Mercosur".

Jak wskazała, Niemcy chcą rozdzielić ją na dwie części, tak aby jedna z nich nie podlegała ratyfikacji przez wszystkie państwa członkowskie UE.

"My przed tym ostrzegaliśmy. To tworzy poważne ryzyko, że omijając procedury demokratyczne ta umowa wejdzie w życie. Rząd Donalda Tuska nie podejmuje odpowiednich działań, żeby ją zablokować"

- oceniła posłanka.

UE i Mercosur, w skład którego wchodzą Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Boliwia i Urugwaj, w czerwcu 2019 r., po 20 latach rozmów, uzgodniły utworzenie strefy wolnego handlu dla 700 mln ludzi. Jak dotąd umowa nie została jednak ratyfikowana. Porozumienie ma otworzyć rynki krajów Ameryki Południowej na europejskie technologie. KE liczy też na to, że z tych krajów będzie można pozyskiwać surowce niezbędne do produkowania czystych technologii, w tym baterii.

Niemieckie mięso masowo trafia do Polski

Posłowie zwracali także uwagę na problem pryszczycy świń, która pojawiła się w Niemczech.

Brandenburskie laboratoria stwierdziły, że pryszczycy w Brandenburgii nie ma i dlatego zniosła rygory wobec hodowców świń na sporym obszarze. Polscy rolnicy pokazują, dlaczego cena na niemieckiej giełdzie nie spadła. Kontrole wykazały, że niemieckie mięso masowo napływa do Polski. Dodatkowo jest ono oznaczone w sklepach jako mięso polskie. Wprowadza to konsumentów w błąd, a rząd jest całkowicie bierny wobec tego problemu

- mówił poseł Paweł Szrot.

Rzecznik rolników

Według byłego ministra rolnictwa, Roberta Telusa, rolnictwo w Europie jest "zwijane", a UE i polski rząd robią wszystko, aby osłabić polską produkcję rolną.

"Dlatego chcemy bronić przede wszystkim polskiego rolnika. Proponujemy nową ustawę o rzeczniku rolników. To instytucja, która będzie broniła polskiego rolnika na wzór rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Chcemy, żeby rolnik był chroniony przed złym prawem, firmami i instytucjami, które wykorzystują polskiego rolnika. Rzecznik rolników będzie bronił polskiego rolnika w sądach, będzie mógł wnieść skargę nadzwyczajną"

- powiedział.

 

 

 

 



Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Mercosur

dm