Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
Polityka

Drożyzna w sklepach tuż przed świętami. PiS proponuje 0% VAT na żywność. Co na to rząd?

PiS chce obniżenia VAT na żywność do 0 procent, wnioskując o zwołanie posiedzenia Sejmu w tej sprawie. Ale rządzący nie kwapią się do tego rozwiązania. Wiceszef MON Cezary Tomczyk przypomina kwestię cen paliw.

Zerowa stawka podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze: owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty ze zbóż obowiązywała w Polsce od 1 lutego 2022 r. do końca marca 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r., decyzją rządu Donalda Tuska, powróciła 5 proc. stawka. Dziś pojawił się pomysł, by wrócić do sprawdzonego rozwiązania.

- PiS składa projekt ustawy o obniżeniu podatku VAT na żywność z 5 proc. do 0 proc. i będzie wnioskować o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Sejmu we wtorek - poinformował wiceprezes PiS i kandydat tej partii na premiera Przemysław Czarnek.

Co na to rząd?

Wiceszef MON Cezary Tomczyk powiedział dziennikarzom, że rząd podjął już kroki zmierzające do zmniejszenia cen na stacjach benzynowych poprzez obniżkę VAT-u, akcyzy i ustanowienie cen maksymalnych. Podkreślił, że... „obniżka cen paliwa będzie miała też wpływ na obniżkę cen żywności”.

Liczymy, że ten realny spadek będzie nawet ponad złotówkę, mimo tego że na Bliskim Wschodzie jest dzisiaj gorąco. Oczywiście śledzimy tę sytuację i będzie ona miała wpływ na te ceny. To jest dzisiaj ten element, którym się zajmujemy

– powiedział Tomczyk. Na razie mamy więc drożyznę w sklepach i niewielkie perspektywy na to, że rząd realnie zajmie się cenami żywności.

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej