PODMIANA - Przestają wierzyć w Trzaskowskiego » CZYTAJ TERAZ »

Dowody na zamach stanu. 10 NAJWAŻNIEJSZYCH CYTATÓW z zawiadomienia Święczkowskiego

Prezes Trybunału Konstytucyjnego upublicznił swoje liczące 61 stron zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz sygnowane przez Michała Ostrowskiego zawiadomienie PK o wszczęciu śledztwa. Pada tam wiele mocnych słów. Zebraliśmy najważniejsze cytaty!

Bogdan Święczkowski
Bogdan Święczkowski
fot. - TV Republika

Dziś Prokuratura Krajowa poinformowała, że prokurator generalny Adam Bodnar zawiesił prok. Michała Ostrowskiego w czynnościach na sześć miesięcy. Chodzi o śledztwo ws. możliwości popełnienia przestępstwa zamachu stanu przez m.in. premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów oraz szefa Rządowego Centrum Legislacji. Zawiadomienie w tej sprawie złożył do prok. Ostrowskiego prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski, a prok. Ostrowski wszczął śledztwo. 

- Zawieszenie prok. Michała Ostrowskiego ma charakter bezprawny i stanowi potwierdzenie przeprowadzania w Polsce zamachu stanu - przekazał prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski. Co prezes Trybunału napisał w zawiadomieniu? Sprawdzamy...

Zawiadomienie ws. ZAMACHU STANU - 10 najważniejszych cytatów

1. O zagrożeniach dla wyborów prezydenckich

Mając na względzie zbliżające się wybory na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej za szczególnie niebezpieczne dla ustrojowego ładu i ciągłości władzy państwowej należy uznać działania podejmowane wobec Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, która orzeka o ważności wyborów prezydenckich (...) Kontynuowanie działań podważających status prawnoustrojowy Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych może doprowadzić do chaosu prawnego w zakresie objęcia urzędu przez Prezydenta Elekta.

2. O konsekwencjach niepodjęcia uchwały ws. wyboru prezydenta

Brak jej podjęcia [uchwały o wyborze prezydenta RP - red.] w terminie ustawowym, względnie nieuznanie przez władzę polityczną uchwały podjętej przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jako uchwały, o której mowa w art. 129 Konstytucji, będzie skutkować daleko idącymi konsekwencjami ustrojowymi, a także może być instrumentalnie wykorzystane przez uczestników gry politycznej, którzy nieusatysfakcjonowani wynikiem wyborów doprowadzą - z powołaniem na wymóg zapewnienia zgodnego z Konstytucją stwierdzenia ważności wyboru - do podważenia werdyktu wyborców, korzystnego dla ich oponentów politycznych. Taki stan będzie skutkować opuszczeniem przez Polskę grona demokratycznych państw prawnych.

3. O podważaniu statusu sędziów

Należy zauważyć, że skoro regulacje konstytucyjne nie dają możliwości Sądowi Najwyższemu ingerowania w kompetencję Prezydenta do powoływania sędziów na wniosek KRS, tym bardziej ingerencja tego typu nie jest dopuszczalna ze strony innych organów władzy - zwłaszcza organów o charakterze politycznym, tj. legislatywy oraz egzekutywy.

4. O ocenie składu sędziowskiego w sprawie prowadzonej przez Sąd Najwyższy

(...) Prokuratura kierowana przez PG Adama Bodnara przyznała sobie prawo oceny statusu sędziów zasiadających w składzie [Sądu Najwyższego w sprawie, której orzeczono, że Dariusz Barski jest legalnym prokuratorem krajowym - przyp. red.], a w konsekwencji uznała, że orzeczenie sądu nie wywołuje skutków prawnych. Działanie takie pozostaje w oczywistej sprzeczności z przepisami prawa, albowiem prokuratura (nota bene reprezentowana w tym postępowaniu przed Sądem Najwyższym) nie posiada legitymacji kompetencyjnej do oceny statusu sędziów tworzących skład sądu. 

5. O ignorowaniu Trybunału Konstytucyjnego

Nieprzedstawianie przez uczestników postępowania stanowisk w sprawach rozpatrywanych przez TK powoduje także ograniczenie możliwości wyrokowania przez Trybunał na posiedzeniach niejawnych, wymuszając wyznaczanie rozpraw, co wymiernie wydłuża postępowania.

6. O niepowoływaniu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Nieobsadzenie wakatów sędziowskich może doprowadzić w nieodległej przyszłości do niemożności orzekania przez Trybunał w pełnym składzie (co najmniej 11 sędziów), a tym samym wyłączyć możliwość realizowania przez Trybunał funkcji powierzonych mu w ustawie zasadniczej.

7. O obcięciu finansowania Trybunału

Pozbawienie wynagrodzenia sędziów może skutkować zniesieniem w Polsce kontroli konstytucyjności prawa, a tym samym pozbawieniem ochrony prawnej obywateli oraz innych podmiotów prawa. Podmioty upoważnione do składania wniosków, kierowania pytań prawnych oraz składania skarg konstytucyjnych mają prawo oczekiwać rozpoznania swoich spraw bez nieuzasadnionej zwłoki , przy czym stan taki może być nieosiągalny w sytuacji pozbawienia sędziów TK wynagrodzeń, które co do zasady stanowią jedyne źródło ich utrzymania.

8. O przemocy władzy

Opisane w niniejszym zawiadomieniu działania mogą nosić znamiona przemocy, rozumianej jako wykorzystanie przewagi - w tym wypadku piastunów władzy wykonawczej oraz ustawodawczej należących do szeroko rozumianego obozu rządzącego - w celu narzucenia swojej woli Trybunałowi Konstytucyjnemu, przez wymuszenie zaprzestania sprawowania przez Trybunał władzy sądowniczej w sposób niezależny od innych władz, jak również w celu wymuszenia zaprzestania orzekania przez sędziów Trybunału w sposób niezawisły (podobnie jak zaprzestania wykonywania konstytucyjnych zadań przez SN i KRS). 

9. O scenariuszu koalicji rządzącej

W tym zakresie nie sposób nie odnieść wrażenia, że działania realizowane po 13 grudnia 2023 r. przebiegają według z góry zaplanowanego scenariusza, związanego ze stopniowym podważaniem pozycji ustrojowej Trybunału i jego sędziów oraz możliwości wykonywania przez Trybunał ustrojowych zadań;

10. O uchwale Sejmu ws. TK

Sejm, działając poza kompetencją, z naruszeniem rudymentarnych zasad ustrojowych, podjął nieudolną próbę zalegalizowania nielegalnych działań organów władzy publicznej. Inaczej mówiąc, Sejm próbował wytworzyć podstawę prawną, która wyłączałaby bezprawność działań wydawców dzienników promulgacyjnych, chroniąc tym samym określonych piastunów organów władzy publicznej przed ewentualną odpowiedzialnością prawną, w tym także karną.

 

  POBIERZ PEŁNE ZAWIADOMIENIE WS. ZAMACHU STANU



Źródło: niezalezna.pl

#Bogdan Święczkowski #zamach stanu

mk