Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
,ks. Jarosław Wąsowicz SDB,
09.12.2022 12:00

Serce dla Inki na Jasnej Górze

W ostatnim felietonie przekazałem informację, że jubileuszowa 15. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę odbędzie się 7 stycznia 2023 r. Rozpocznie się mszą św. w kaplicy cudownego obrazu Królowej Polski pod przewodnictwem metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego. To będzie wielki dzień nie tylko z powodu jubileuszu naszego pielgrzymowania, lecz także dlatego, że w darze do narodowego sanktuarium przywieziemy ze sobą serce dla „Inki” jako dar polskich kibiców.

W 2023 r. przypadnie 95. rocznica urodzin sanitariuszki 5 Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. W ostatnich latach dramatyczna historia jej krótkiego życia poruszyła wielu, stała się ikoną młodego pokolenia Polaków, którzy po II wojnie światowej podjęli walkę z sowieckim zniewoleniem. Sanitariuszka od „Łupaszki” poniosła za swoje patriotyczne zaangażowanie cenę najwyższą. Została zamordowana w Gdańsku przez funkcjonariuszy komunistycznego aparatu władzy 28 sierpnia 1946 r. Nie doczekała 18. urodzin, ale była przekonana, że „zachowała się, jak trzeba”, pozostała wierna wartościom wyniesionym z rodzinnego domu, z leśnych oddziałów i z salezjańskiej szkoły, której przez krótki czas była uczennicą.

Akcja „Serce dla Inki” zrodziła się na gdańskim cmentarzu Garnizonowym, kiedy ekipa prof. Krzysztofa Szwagrzyka z IPN odnalazła po niemal siedmiu dekadach doczesne szczątki „Inki” i Zygmunta Selmanowicza „Zagończyka”, także żołnierza 5 Wileńskiej Brygady AK. Zabrana wówczas z jej grobu ziemia stała się wkrótce zalążkiem ogólnopolskiej akcji upamiętniającej Siedzikównę. Rozpoczęliśmy zbieranie złomu jubilerskiego, z którego powstawały serca, a w nich była cząstka ziemi uświęconej krwią młodej bohaterki. Pierwsza pamiątkowa tablica, ze srebrnym sercem, została zainstalowana 1 marca 2016 r. na jednym z filarów kościoła pw. Świętej Rodziny w Pile. W kolejnych latach „Inka” połączyła wiele patriotycznych serc w kraju i za granicą. Serca jej poświęcone odnajdziemy w różnych miejscach Polski i na Wileńszczyźnie, w Butrymańcach. W akcję od początku zaangażowały się środowiska kibicowskie i patriotyczne. Wygląda na to, że w styczniu poświęcimy na Jasnej Górze chyba najważniejsze z dotychczasowych serc. Najważniejsze, bo ofiarowane przez polskich patriotów do najświętszego dla nas miejsca – narodowego sanktuarium.

Ośmielam się prosić każdego o wsparcie tego wyjątkowego wydarzenia. Otworzyliśmy na ten cel specjalną zbiórkę na portalu Zbieram.pl (Serce dla „Inki” na Jasnej Górze, w Gdańsku, Warszawie i Toruniu). Złom jubilerski można zaś przesyłać na mój adres (Archiwum Salezjańskie Inspektorii Pilskiej, ul. św. Jana Bosko 1, 64-920 Piła). Myślę, że wspólnym wysiłkiem sprawimy, że „Inka” będzie świeciła dla nas jeszcze większym niż dotąd blaskiem. Najważniejsze, żeby wciąż stawała się bohaterką naszego najmłodszego pokolenia.
 

 

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

NAJNOWSZE