Wyszukiwanie

Wpisz co najmniej 3 znaki i wciśnij lupę
,ks. Jarosław Wąsowicz SDB
24.12.2022 10:00

Błogosławionych świąt Bożego Narodzenia

Historia świąt Bożego Narodzenia obfituje w wiele pięknych przykładów, które pokazują, jak wiele zmienić mogą dobre słowo, umiejętność wybaczenia, gest wyciągniętej dłoni.

Jednym z takich wydarzeń zapisanych na kartach dziejów jest rozejm, do którego doszło podczas I wojny światowej na froncie zachodnim w okolicach belgijskiej miejscowości Ypres. W grudniu 1914 r. stojące naprzeciwko siebie w okopach oddziały alianckie i niemieckie zawiesiły działania wojenne. Do pierwszych prób bratania się żołnierzy doszło w noc wigilijną. Dotyczyło to oddziałów niemieckich i walijskich fizylierów. Później oficerowie obu walczących stron ustalili rozejm na czas świąt. Żołnierze niemieccy udekorowali swoje okopy lampkami i ozdobami bożonarodzeniowymi. Z czasem obie strony zaczęły wspólnie śpiewać kolędy i wykrzykiwać w swoją stronę życzenia. Walczący ze sobą na co dzień wyszli z okopów i zaczęli wymieniać się zawartością paczek świątecznych, które nadesłano im z rodzinnych domów. W tych dniach rozegrano także świąteczny mecz, który stosunkiem 3:2 wygrali Niemcy, chociaż o zakończeniu spotkania zadecydował fakt, że piłka przebiła się na wystającym z okopów drucie kolczastym. W 1999 r. na pamiątkę tych wydarzeń nieopodal Ypres postawiono krzyż, który jest znakiem zwycięstwa dobra nad złem.

Święta to dobra okazja, żeby odnowić w swoich sercach przekonanie o sile miłości płynącej z faktu narodzenia Bożego Syna, który niesie nam przesłanie nadziei, że nasze jutro może być lepsze, że możemy przezwyciężyć wszelkie zło, którego pełno jest na co dzień wokół nas. Warto w tych dniach pomodlić się o pokój w naszych rodzinach, o dar przebaczenia sobie nawzajem, o zacieśnienie braterskich więzów między nami, a także za naszych rodaków mieszkających na co dzień poza granicami, o pokój na Ukrainie. Naprawdę wiele od naszej modlitwy i codziennej postawy zależy!

Przyszły rok zapowiada się niezwykle pracowicie. Wyzwania, jakie stają przed nami, wymagać będą mobilizacji środowisk patriotycznych i ponownego ich zjednoczenia w imię jednej sprawy. Od nas i naszego zaangażowania w dużej mierze będzie zależało, czyja będzie Polska. Oby była Polska!

Wszystkim naszym Czytelnikom z okazji nadchodzących świąt życzę błogosławieństwa Bożego na każdy dzień! Niech żywy Bóg, który do nas przychodzi, wypełni nasze serca swoją miłością i przemienia rzeczywistość wokół nas na lepsze.

Wesprzyj niezależne media

Ten materiał powstał dzięki wsparciu Czytelników. Pomóż nam pisać dalej

NAJNOWSZE