Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Wyjątkowe święto i taki tekst w TOK FM. Stacja Agory o Żydach, którzy "bardziej bali się Polaków niż Niemców"

W Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką stacja TOK FM postanowiła swoim odbiorcom zafundować wywód prof. Jana Grabowskiego o Polakach wydających Niemcom Żydów w czasie II wojny światowej. W skandalicznym tekście ani razu nie pada, że to okupanci byli odpowiedzialni za zbrodnie na osadzonych w gettach. Odbiorcy stacji dowiadują się za to, że byli Żydzi, którzy Polaków obawiali się bardziej niż Niemców. Tekst wywołał burzę w sieci.

Agora
Agora
Krzysztof Sitkowski - Gazeta Polska

24 marca 1944 roku w Markowej Niemcy rozstrzelali Józefa i Wiktorię Ulmów oraz siedmioro ich dzieci - jedno nienarodzone. Zginęło wówczas także ośmioro Żydów, których Ulmowie ukrywali na strychu domu. Z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy, od 2018 roku 24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Tego dnia na stronie TOK FM, którego właścicielem jest Agora, pojawił się artykuł oczerniający Polaków. "- Mój ojciec powiedział mi, że on podczas wojny nigdy nie bał się Niemców tak, jak bał się Polaków - mówił w TOK FM prof. Jan Grabowski", czytamy w tekście autorstwa Katarzyny Rogowskiej. Cały artykuł skupia się na postaciach szmalcowników. W tekście nie ma ani słowa o odpowiedzialności Niemiec za zbrodnie popełnione na Żydach. Czytelnicy dostają wywody, z których wynika, że to Polacy decydowali o życiu i śmierci osadzonych w gettach.

Grabowski, który jest źródłem przedstawionej historii, już wcześniej dał się poznać opinii publicznej. To autor wielu szokujących tez. Mówił m.in. że "Polacy, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej, to mit". Jak informował w ubiegłym roku portal Niezalezna.pl, historyk zarzuca część odpowiedzialności za Holokaust Polakom.

Burza w sieci. Będzie bojkot stacji?

Tekst wywołał lawinę negatywnych komentarzy. Komentujący wytykają stacji szerzenie antypolonizmu. Inni stwierdzają, że gdyby taka wypowiedź miała miejsce w TV Republika, to już w przestrzeni medialnej pojawiałyby się deklaracje o wycofaniu reklam

"Są ludzie, którzy tak nie cierpią Żydów, że co roku 27 stycznia – akurat w dzień pamięci ofiar Holokaustu – publikują teksty o żydowskich kolaborantach, Rumkowskim, Judenratach, Judischer Ordnungsdienst… Są i tacy, którzy tak nie cierpią Polaków, że w dzień pamięci o Polakach ratujących Żydów publikują takie coś. Wstyd TOK FM"

– skomentował z kolei poseł Paweł Jabłoński.

 



Źródło: niezalezna.pl, TOK FM

#Agora #TOK FM #Żydzi #holokaust