W najnowszym numerze Tygodnika „Gazeta Polska”, dostępnym w sprzedaży od środy 26 kwietnia 2023 r., szczególnie polecamy tekst Grzegorza Wierzchołowskiego o tym, jak Putin miał zaśpiewać w Zielonej Górze. Będzie też o tym, jak rosyjski Vivus uniknął sankcji oraz o kulisach unijnej pseudogry o klimat. Ponadto w numerze najważniejsze informacje i analizy z kraju i ze świata. „Gazeta Polska” - tygodnik niepodległego Polaka. Zamów wygodną prenumeratę cyfrową.
Putin, który miał śpiewać przed polską publicznością na festiwalu pod patronatem ministra Zdrojewskiego, polska wyprawa na Syberię we współpracy z Szojgu, festiwal piosenki pod wspólnym patronatem prezydent Zdanowskiej i rosyjskiego ambasadora czy propagandowa wystawa o olimpiadzie w Soczi w muzeum nadzorowanym przez marszałka Struzika... Komisja ds. badania wpływów rosyjskich zajmować się będzie głównie polityką, gospodarką i służbami specjalnymi, ale za rządów PO-PSL także sfera kultury padła ofiarą zbliżenia z Moskwą.
– pisze Grzegorz Wierzchołowski.
Łotewska grupa finansowa związana z rosyjskim oligarchą trzy dni przed rozpoczęciem obowiązywania w Polsce ustawy sankcyjnej sprzedała firmę pożyczkową dotychczasowej prezes. Kulisy tej transakcji bada Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
– więcej w tekście Piotra Nisztora.
Wojna i problemy na rynku energetycznym nie otrzeźwiły Unii Europejskiej. Politycy Parlamentu Europejskiego przegłosowali rozszerzenie systemu handlu emisjami na mieszkalnictwo i transport. Oznacza to, że albo wydamy pieniądze, aby radykalnie zmienić nasze przyzwyczajenia, albo będziemy słono płacić za rzeczy, o których dzisiaj nawet nie myślimy.
– czytamy w tekście Jacka Liziniewicza.
21-letni Jake Teixeira poszedł w ślady Edwarda Snowdena, ale towarzyszyły mu zupełnie inne motywy. Zdradził sekrety swojego kraju, bo… chciał zaimponować grupie swoich nastoletnich kolegów z internetu.
– więcej na ten temat w tekście Macieja Kożuszka.
Kolejne kraje decydują się na legalizację eutanazji lub rozszerzenie jej zakresu, a między innymi w Holandii liczba śmiercionośnych zabiegów stale rośnie. Jednak widocznemu trendowi przeciwstawia się Portugalia. Politycy popierający tego rodzaju „zabiegi” często posługują się fałszywą argumentacją, która służy szerszej walce politycznej.
– ostrzega Hubert Kowalski.
Na pierwszy rzut oka ta wojna zaskakuje. Wszak pożarło się dwóch najpotężniejszych generałów wojskowej junty rządzącej od kilku lat Sudanem. W rzeczywistości ten konflikt dojrzewał od dawna. Zapalnikiem okazał się spór o oddanie władzy cywilom i uderzenie w złoty interes wagnerowców.
– pisze w swojej analizie Antoni Rybczyński.
Spadający na głowę topór. Siedem włóczni wbitych w ciało. Męczeńska śmierć z rąk „psich głów” – Prusów rozwścieczonych misją ewangelizacyjną biskupa. A potem szybkie wyniesienie na ołtarze. I głęboki ślad w polskich dziejach i kulturze. 23 kwietnia 997 roku zginął zamordowany przez pogan św. Wojciech, patron Polski, Czech i Węgier. Relikwie świętego, obecnie rozrzucone po świecie, stanowiły bezcenną wartość dla rodzącego się Królestwa Polskiego. W życiu św. Wojciecha wielką rolę odegrała wizyta w klasztorze benedyktyńskim na Monte Cassino.
– sylwetkę świętego przybliża Tomasz Łysiak.
Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej
Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819