Zdrowy uśmiech to podstawa dobrego wyglądu i samopoczucia. Próchnica zębów stała się jedną z najpopularniejszych chorób jamy ustnej i przypadłości stomatologicznych. Choroba bakteryjna niszczy nie tylko zęby, ale przyczynia się także do powstawania wielu chorób ogólnoustrojowych i może być zaraźliwa.
Próchnica zębów to schorzenie, które może rozwijać się przez lata. Jest to powolny i złożony proces. Próchnica to inaczej demineralizacja zęba, prowadząca do całkowitego rozpadu jego struktury.
Pośrednich przyczyn powstawania próchnicy jest wiele, ale za bezpośrednią odpowiadają bakterie streptokoki (Streptococcus mutans), które bytują w naszej jamie ustnej, gromadząc się w płytce nazębnej. Te bakterie zdolne są do wytwarzania kwasów poprzez metabolizm cukrów pochodzenia wewnątrz- i zewnątrzustrojowego. Wytworzone kwaśne środowisko w jamie ustnej powoduje demineralizację szkliwa, pozbawiając zęby ich naturalnej ochrony. Zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa obniża pH w jamie ustnej do wartości 5.0 i poniżej powodując demineralizację. Początkowo uszkodzeniu ulega szkliwo, zębina i twarde tkanki zęba, zaś nieleczona może sięgać głębszych partii zęba, czyli miazgi, powodując zniszczenie całej jej struktury.
Czynniki zwiększające ryzyko powstania próchnicy:
Początkowy etap próchnicy przebiega bezobjawowo. Dopiero później pojawiają się pęknięcia czy małe plamki na szkliwie, co może powodować nadwrażliwość zębów. Gdy bakterie dojdą do zębiny, pojawia się ból zęba. Inne objawy próchnicy to tkliwość przy szczotkowaniu, a także nieświeży oddech i przykry zapach z ust. Kolejnym etapem, gdy próchnica dobrze do miazgi, jest infekcja i silny ból, a także objawy towarzyszące takie jak gorączka, zaczerwienienie dziąseł i obrzęk twarzy.
Organizm jest w stanie sam leczyć próchnicę za pomocą mechanizmu produkcji śliny, która neutralizuje mikroby i rozcieńcza wydzielany kwas. W swoim składzie zawiera również jony fluorkowe, które wzmacniają zęby a ich powierzchnia jest odporniejsza. Niestety, gdy próchnica jest zaawansowana, nasz organizm sobie nie poradzi. Dodatkowo stan pogarszają złe nawyki dbania o higienę jamy ustnej, dlatego w takich przypadka ważna jest właściwa i szybka reakcja.
Jak leczyć próchnicę? Gdy pojawiają się już ubytki w zębach spowodowane próchnicą, należy niezwłocznie zgłosić się do stomatologa. Skuteczną metodą leczenia jest wypełnienie, które zahamuje powiększanie ubytków. Natomiast w przypadku gdy do miazgi zbliżą się bakterie i pojawia się nieznośny ból niezbędne jest leczenie kanałowe.
Należy pamiętać, że nieleczona próchnica powoduje poważne konsekwencje. Zapalenie tkanek i zgorzele mogą być źródłem zakażenia organizmu i mogą powodować m.in. chorobę reumatyczną, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia.
Wiadomo, że próchnicy nie powinno się lekceważyć, a chorych już zębów nie można zostawić bez leczenia. Zapobieganie próchnicy powinno być realizowane już od wczesnych lat dziecięcych. Próchnica u dzieci i dorosłych to choroba, której można zapobiec.
Należy pamiętać o kilku zasadach, tj.: