Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »

Zachowaj ostrożność w czasie upałów. Te objawy to groźny sygnał alarmowy

Układ nerwowy jest szczególnie wrażliwy na brak wody, ponieważ aż 80% mózgu człowieka to właśnie H2O. W rezultacie organizm reaguje na odwodnienie nagłymi dolegliwościami neurologicznymi, takimi jak drgawki, śpiączka, atak padaczki i omdlenie.

Organizm reaguje na odwodnienie nagłymi dolegliwościami neurologicznymi
Organizm reaguje na odwodnienie nagłymi dolegliwościami neurologicznymi
Zdjęcie autorstwa Karolina Grabowska z Pexels

Podczas upałów tracimy znaczną ilość wody, zarówno poprzez mocz, jak i pocenie się oraz parowanie. Im wyższa temperatura, tym większy ubytek wody w organizmie. Co ciekawe, wiele osób chcąc zniwelować efekt pocenia się, w upalne dni szczególnie często sięga po antyperspiranty. Warto jednak pamiętać, że mogą one zaburzać proces pocenia się, a jest to naturalny mechanizm, który pomaga organizmowi regulować temperaturę ciała.

Używanie antyperspirantów nie jest sposobem na zatrzymanie wody, gdyż stosujemy je tylko miejscowo, natomiast pocimy się na całym ciele. Proszę zaobserwować: kiedy wychodzimy na dwór w upalny dzień, cała nasza skóra robi się wilgotna. Dzieje się tak, gdyż w ten sposób nasz organizm się chłodzi – wydalając wodę, która ulega odparowaniu – dzięki czemu reguluje swoją temperaturę. Oczywiście, są miejsca, w których pot wydzielany jest bardziej obficie, niż w innych, ale jest to także kwestia osobnicza – np. niektórzy bardzo pocą się na głowie, a inni nie.

– wyjaśnia Paulina Gryz, dietetyk z Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie.

Odwodnienie u dzieci

Ekspertka zwraca uwagę na istotę nawodnienia u różnych grup wiekowych. Dzieci, ze względu na większą ilość wody w organizmie, mogą szybciej doświadczyć odwodnienia, podobnie jak osoby starsze, które mogą wykazywać przewlekłe niewielkie przewodnienie z powodu braku pragnienia. Ubytki wody mogą być szczególnie niebezpieczne w czasie wysokich temperatur.

Ubytki wody mogą być szczególnie niebezpieczne dla dzieci, osób starszych oraz w przypadku braku odpowiedniego nawodnienia w wysokich temperaturach. W tym kontekście omawiane są różnice między grupami wiekowymi i jakie problemy zdrowotne mogą wynikać z odwodnienia.

Nawodnienie organizmu nie tylko w upały

Dietetycy zachęcają do regularnego picia płynów, szczególnie w czasie upałów, kiedy straty wody organizmu są większe. Warto pamiętać również o korzyściach płynących z konsumpcji owoców, które zawierają znaczną ilość wody, np. arbuza, który jest naturalnym izotonikiem, dostarczającym fruktozy i ważnych jonów jak sód i potas.

Ważne jest nie tylko, ile pijemy, ale także jak to robimy. Zaleca się spożywanie płynów małymi porcjami i regularnie w ciągu dnia, aby uniknąć ekstremalnych zmian ilości płynów w organizmie. Niezbyt dobrym rozwiązaniem jest natomiast konsumowanie zbyt dużej ilości płynów w krótkim czasie, co może być nieskutecznym sposobem na nawodnienie. Dorosły człowiek, o umiarkowanej aktywności fizycznej, powinien w ciągu doby przyjmować minimum 3 litry płynów.

Powinno się płyny przyjmować małymi porcjami, za to często, systematycznie, w ciągu całego dnia. Poza tym w okresie letnim – zamiast wody niskozmineralizowanej, którą rekomenduje się do picia w pozostałych sezonach – lepiej kupować średnio zmineralizowaną, dostarczy nam więcej jonów i składników mineralnych. Natomiast średnio, jako „nawadniacze” sprawdzają się herbata i kawa, nie mówiąc już o alkoholu. Po ich wypiciu więcej płynu oddamy wraz z moczem, niż go w nas zostanie.

– mówi Paulina Gryz, dietetyk z Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie.

Objawy odwodnienia

Ekspertka wyjaśnia, że jeżeli odwodnienie utrzymuje się dłużej, np. przez dobę, organizm zaczyna nas o tym informować.

Wczesne objawy odwodnienia to na przykład:

  • wzmożone pragnienie (za wyjątkiem osób z przewlekłym niewielkim przewodnieniem),
  • suchość skóry,
  • problemy z koncentracją
  • rzadsze oddawanie moczu.

Jeśli nie uzupełnimy ubytków, konsekwencje będą poważniejsze, gdyż każda komórka w naszym ciele do życia potrzebuje wody, więc jeśli jej zabraknie, będzie cierpieć i źle pracować.

Bardzo wrażliwy na brak wody jest układ nerwowy - 80 proc. mózgu człowieka to właśnie H2O, więc organizm błyskawicznie reaguje na odwodnienie dolegliwościami neurologicznymi. To nie tylko zaburzenia koncentracji, ale też takie dolegliwości, które czasem mylone są z zaburzeniami psychicznymi – pacjent jest splątany, nie bardzo kojarzy rzeczywistość, nie wie, gdzie się znajduje. Innymi objawami ze strony układu nerwowego mogą być drgawki, śpiączka, atak padaczki, omdlenia. Inne narządy także się buntują: jeśli nie przepłukujemy nerek, może dojść do ich ostrej niewydolności. Podobnie jest z sercem (79 proc. jego składu to H2O) i układem naczyniowym: z powodu odwodnienia mamy zagęszczoną krew, więc serce musi wykonać więcej pracy, aby ją pompować, co w dłuższym czasie może doprowadzić do przerostu lewej komory i niewydolności serca. Kolejne ryzyko związane z odwodnieniem to udar, częściej występujący właśnie u ludzi w wysokich temperaturach – w zgęszczonej krwi tworzą się skrzepy, wędrując do mózgu i natrafiając na zwężone naczynie mogą go wywołać. Zagrożona jest także wątroba: jako narząd detoksykacyjny, przy braku wody, będzie źle oczyszczać naszą krew, która nie zostanie także oczyszczona przez nerki.

– tłumaczy Paulina Gryz.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#nawodnienie organizmu #skutki odwodnienia #odwodnienie organizmu #objawy odwodnienia

MaŁu