10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

Zabraknie ananasa, pieprzu i storczyków? Niemal połowa roślin nasiennych zagrożona wyginięciem!

Najnowszy raport z Royal Botanic Gardens Kew alarmuje, że aż 45 procent wszystkich gatunków roślin nasiennych, w tym takich jak storczyki, pieprz i ananas, może być zagrożonych wyginięciem. Naukowcy badający stan roślin i grzybów na świecie donoszą, że ponad 75 procent nowych gatunków roślin, zarejestrowanych w 2020 roku, spełnia kryteria oceny jako zagrożone.

Zabraknie ananasa, pieprzu i storczyków? Niemal połowa roślin nasiennych zagrożona wyginięciem!
Zabraknie ananasa, pieprzu i storczyków? Niemal połowa roślin nasiennych zagrożona wyginięciem!
Pille Kirsi/pexels
  • 45 proc. wszystkich znanych gatunków roślin kwiatowych może być zagrożonych wyginięciem.
  • W porównaniu z danymi z raportu sprzed trzech lat nastąpił tu wzrost zagrożenia o 5 proc.
  • Wśród najbardziej zagrożonych gatunków roślin są storczyki, pieprz i ananas.
  • Przyczyną wymierania roślin jest przede wszystkim zmiana użytkowania gruntów, czyli rolnictwo, leśnictwo i urbanizacja.
  • Ponad 59 proc. gatunków grzybów (wpisanych do rejestrów w 2020 r.) prawdopodobnie spełni kryteria gatunku zagrożonego, a 24,2 proc. prawdopodobnie spełni kryteria krytycznie zagrożonego.

Rośliny zagrożone wyginięciem

Przyczyny utraty różnorodności roślin pozostają niezmienne. Z raportu wynika, że aż 33 procent roślin jest zagrożonych ze względu na zmiany w użytkowaniu gruntów, stanowiąc największe pojedyncze niebezpieczeństwo, które destrukcyjnie wpływa na naturalne systemy. Należy to głównie do dziedzin rolnictwa, leśnictwa, przekształcania terenów pod zabudowę i konsumpcję.

Zmiany klimatyczne są odpowiedzialne za 4,1 procent wymierania roślin, ale jeszcze bardziej niebezpieczne, według autorów raportu, jest rozprzestrzenianie się gatunków inwazyjnych, stanowiące 6,5 procent.

Zagrożone królestwo grzybów

W kontekście grzybów, ponad 59 procent gatunków zarejestrowanych w 2020 roku prawdopodobnie spełni kryteria gatunku zagrożonego, a 24,2 procent prawdopodobnie będzie uznane za krytycznie zagrożone.

Raport wzywa do traktowania wszystkich nowo odkrytych gatunków tak, jakby były one zagrożone, chyba że udowodniono inaczej. Naukowcy podkreślają, że wiele nowych gatunków ma ograniczony zasięg występowania, co sprawia, że są one szczególnie narażone na wyginięcie. Włączenie ich na Międzynarodową Listę Czerwoną Unii Ochrony Przyrody (IUCN) ma pomóc w ich ochronie.

Nowe gatunki grzybów

Warto zaznaczyć, że tempo odkryć nowych gatunków grzybów jest niewystarczające. Od początku 2020 roku naukowcy formalnie opisali tylko 10 200 nowych gatunków grzybów, co przy obecnym tempie zajęłoby 750–1000 lat, zanim wszystkie zostałyby opisane. Jednak naukowcy są optymistyczni co do postępu w sekwencjonowaniu DNA, co może znacznie przyspieszyć ten proces.

Nadanie nazwy i opis gatunku to pierwszy istotny krok w dokumentowaniu życia na Ziemi. Nie wiedząc, jakie istnieją gatunki i nie mając dla nich nazw, nie będziemy w stanie dzielić się informacjami na temat kluczowych aspektów różnorodności gatunków, oceniać stan ochrony gatunków i ryzyko ich wyginięcia, ani badać ich potencjału. Trzeba wiedzieć, jakie gatunki grzybów mamy na Ziemi, i co musimy dla nich zrobić, by ich nie stracić.

– Mówi dr Tuula Niskanen z Uniwersytetu w Helsinkach, była kierownik badań w dziedzinie taksonomii w Royal Botanic Gardens Kew..

Royal Botanic Gardens Kew na obrzeżach Londynu to placówka naukowa i edukacyjna o międzynarodowym znaczeniu w zakresie badań botanicznych. Posiada jedno z największych na świecie zbiorów roślin i grzybów oraz bank nasion. Na powierzchni 132 hektarów rośnie tam ponad 20 tys. gatunków roślin z całego świata. Ogrody zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w lipcu 2003 r., a w 2019 r. obchodziły 260. rocznicę powstania.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, kew.org

#ananas #pieprz #storczyki #kiedy zabraknie storczyka #kiedy zabraknie pieprzu

MaŁu