Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (USA) opublikowali wyniki badania, które sugeruje, że ekspozycja na dwa powszechnie stosowane herbicydy może mieć związek z upośledzeniem funkcji mózgu u nastolatków. Wnioski z badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Environmental Health Perspectives”.
Badacze przeprowadzili analizę na grupie 519 nastolatków w wieku od 11 do 17 lat, mieszkających w rolniczym regionie Pedro Moncayo w Ekwadorze. Próbkowano mocz młodzieży w 2016 roku, mierząc stężenia metabolitów dwóch powszechnie używanych herbicydów: glifosatu i kwasu 2,4-dichlorofenoksyoctowego (2,4-D), a także środka odstraszającego owady o nazwie DEET.
Dodatkowo oceniano funkcje mózgu nastolatków w pięciu obszarach:
Wyniki analizy wykazały, że ekspozycja na kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy (2,4-D), co potwierdzały wyższe stężenia jego metabolitów w moczu, była związana z pogorszeniem funkcji mózgu we wszystkich pięciu badanych obszarach. Istotne statystycznie zależności odnotowano zwłaszcza w zakresie koncentracji uwagi i kontroli impulsów, pamięci i uczenia się, oraz zdolności językowych. Z kolei glifosat był związany z upośledzeniem zdolności rozpoznawania emocji i bodźców społecznych. Nie stwierdzono natomiast żadnych związanych z zaburzeniami funkcji mózgu u nastolatków metabolitów DEET.
Herbicydy i insektycydy są stosowane na znaczną skalę w rolnictwie, zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się na całym świecie, co zwiększa potencjalną ekspozycję dzieci i dorosłych, zwłaszcza jeśli żyją na terenach rolniczych. Jednak nie wiemy, jaki ma to wpływ na każdym etapie życia.
mówi pierwsza autorka pracy Briana Chronister.
Wyniki te podkreślają potencjalne ryzyko związane z ekspozycją na herbicydy, szczególnie w kontekście ich powszechnego stosowania w rolnictwie na całym świecie. Autorzy badania zwracają uwagę, że od czasu wprowadzenia genetycznie modyfikowanych zbóż odporowych na glifosat ("Roundup-ready") w 1996 roku i zbóż odporowych na kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy (2,4-D) w 2014 roku, zauważono znaczny wzrost używania tych herbicydów w uprawach rolniczych, stając się one obecnie najczęściej stosowanymi środkami chwastobójczymi na świecie.
Setki nowych chemikaliów są co roku wprowadzane na rynek, a ponad 80 tys. substancji chemicznych jest zarejestrowanych do stosowania obecnie. Niestety, bardzo mało wiadomo o bezpieczeństwie większości z nich oraz o ich odległych skutkach dla zdrowia ludzi. Dlatego konieczne są kolejne badania, aby faktycznie zrozumieć ich wpływ.
Badacz zaznacza, że obecne trendy wzrostu chorób przewlekłych i zaburzeń psychicznych u nastolatków i młodych dorosłych na świecie mogą być częściowo związane z ekspozycją na neurotoksyczne substancje chemiczne w środowisku.
Rozpowszechnienie wielu chorób przewlekłych i zaburzeń psychicznych u nastolatków i młodych dorosłych wzrosło w ciągu ostatnich dwóch dekad na świecie, a ekspozycja na neurotoksyczne chemikalia w środowisku może częściowo tłumaczyć ten wzrost.
mówi naukowiec
Glifosat jest najpowszechniej stosowanym środkiem chwastobójczym na świecie. Kwas 2,4-dichlorofenoksyoctowy (2,4-D) jest drugim pod względem popularności środkiem chwastobójczym.
Obecnie trwają badania nad wpływem herbicydów na zdrowie ludzi.