Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!

Upały zwiększają ryzyko udaru mózgu

Upalne dni i wysoka temperatura sprzyja odwodnieniu organizmu. Utrata zapasu elektrolitów może spowodować groźny dla zdrowia jest udar cieplny, który może skutkować zaburzeniem krążenia. Zwiększa to ryzyko wystąpienia zawału serca oraz udaru mózgu. Stwierdzono, że częstość występowania udaru w okresie letnim to 66 % a w okresie zimowym 34%.

Tumisu

Szacuje się, że w Polsce co roku udar przechodzi około 60 tys. ludzi. Niestety wielu z nich doznaje trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Udar mózgu to nagłe zaburzenie krążenia mózgowego powstałe wskutek niedokrwienia albo krwawienia z pękniętego naczynia krwionośnego. Udar może być następstwem zmian w małych i dużych naczyniach mózgu, sercu, ale również w składzie krwi.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby po 55. roku życia (szczególnie mężczyźni), z nadwagą, u których w rodzinie występowały już udary, zmagające się z nadmierną krzepliwością krwi i z chorobami niedokrwiennymi serca (w tym z zaburzeniem migotania przedsionków), chorujące na nadciśnienie tętnicze czy cukrzycę, a także te, które nadmiernie stosują używki.

Udary mózgu są powodowane wieloma czynnikami. Dzieli się je na te, które można wyeliminować i te które nie można zmienić. Przyczyny, które nie można wpłynąć to wiek oraz uwarunkowania genetyczne. Inne czynniki ryzyka można zmienić, poprzez aktywność ruchową, stosowanie odpowiedniej diety, ograniczanie używek oraz odpowiednie leki.

Do najważniejszych składników ryzyka, na które mamy wpływ należą m.in.: nadciśnienie tętnicze krwi, choroba wieńcowa, zaburzenia gospodarki tłuszczowej organizmu, zwiększony poziom stężenia cholesterolu, cukrzyca, alkoholizm, palenie papierosów oraz mała aktywność fizyczna.

Badania naukowe dotyczące wpływu modyfikowalnych czynników ryzyka na wystąpienie udaru mózgu wskazują, że nadciśnienie tętnicze w połączeniu z aktywnym nikotynizmem, otyłością brzuszną, nieprawidłową dietą oraz brakiem aktywności fizycznej w 80% odpowiadają za całkowite ryzyko wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu.

Jak można zminimalizować ryzyko doznania udaru w okresie letnim?
- Obniżenie poziomu ciśnienia krwi, przez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną oraz odpowiednie leki. 
- Troska o odpowiednie nawodnienie organizmu. Najlepiej przez picie czystej wody źródlanej lub mineralnej.
- Kontrola poziomu cukru we krwi. Stosowanie właściwej diety, ćwiczenia fizyczne, leki.
- Kontrola wagi ciała, przezwyciężenie nadwagi i otyłości
- Redukcja poziomu stresu.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Upały i udar mózgu

ps