10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

To przeciwciało pomoże w walce z najbardziej agresywnym rakiem. Jest jedno „ale”… jest radioaktywne

Naukowcy z Uniwersytetu Osakijskiego przetestowali innowacyjne podejście do diagnozy i terapii raka trzustki, jednego z najbardziej agresywnych nowotworów. Gruczolakorak przewodowy trzustki jest szczególnie niebezpieczny, a jedynie 10 proc. pacjentów przeżywa pięć lat po diagnozie. Ze względu na brak wczesnych objawów, choroba jest często wykrywana w zaawansowanym stadium, co zwiększa jej śmiertelność.

To przeciwciało pomoże w walce z najbardziej agresywnym rakiem. Jest jedno „ale”… jest radioaktywne
To przeciwciało pomoże w walce z najbardziej agresywnym rakiem. Jest jedno „ale”… jest radioaktywne
Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels
  • Naukowcy opracowali radioaktywne przeciwciało, które celuje w specyficzne białko (GPC1), występujące w dużych ilościach w komórkach raka trzustki.
  • Przeciwciało zawiera radioaktywny izotop cyrkonu lub astatu.
  • Badanie na myszach wykazało, że przeciwciało z cyrkonem może być wykorzystywane do wizualizacji raka trzustki za pomocą tomografii emisyjnej (PET).
  • Przeciwciało z astatem może być wykorzystywane do terapii raka trzustki, powodując uszkodzenia DNA w komórkach nowotworowych.

Zespół japońskich naukowców opublikował swoje badania w czasopiśmie „Journal of Nuclear Medicine”. Przetestowali oni radioaktywne przeciwciało skierowane przeciwko specyficznemu białku (GPC1), obficie produkowanemu przez komórki nowotworowe trzustki. W zdrowych tkankach ilość tego białka jest minimalna. Przeciwciało zawierało radioaktywny izotop cyrkonu lub astatu.

Radioaktywne przeciwciało pomaga w walce z nowotworem

Badacze zastosowali to przeciwciało u myszy z ludzkim nowotworem trzustki. Przez siedem dni obserwowali absorpcję przeciwciała z cyrkonu za pomocą pozytronowej tomografii emisyjnej (PET). Wykazano silne wchłanianie przeciwciała przez guzy, co sugeruje, że metoda ta może być używana do wizualizacji nowotworów. Dodatkowo potwierdzono, że białko GPC1 jest odpowiedzialne za to wchłanianie, ponieważ guzy z wyłączonym tym białkiem słabiej absorbowały przeciwciało.

Przeciwciało zawierające astat powodowało uszkodzenia DNA w komórkach nowotworowych i znaczące spowolnienie wzrostu guzów. Oba podejścia, zarówno z cyrkonem, jak i z astatem, wydają się obiecujące w kontekście diagnozy i terapii raka trzustki.

– mówi dr Kazuya Kabayama, współautor publikacji.

Przeciwciało z cyrkonem było silnie absorbowane przez guzy, sugerując potencjał tej metody do wizualizacji nowotworów. Z kolei przeciwciało z astatem wydaje się być obiecujące terapeutycznie, zdolne do ograniczania wzrostu guzów.

To badanie otwiera nowe perspektywy w dziedzinie diagnostyki i terapii raka trzustki, dając nadzieję na rozwinięcie skuteczniejszych metod leczenia tej groźnej choroby.

Podsumowanie:

Badanie zostało przeprowadzone na myszach z ludzkim rakiem trzustki. Przeciwciało z cyrkonem było silnie absorbowane przez guzy trzustki, co wskazuje, że może być wykorzystywane do ich wizualizacji.

Przeciwciało z astatem powodowało znaczące spowolnienie wzrostu guzów trzustki.

Badanie sugeruje, że radioaktywne przeciwciało może być skutecznym sposobem na diagnostykę i leczenie raka trzustki. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby potwierdzić te wyniki w badaniach klinicznych na ludziach.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, jnm.snmjournals.org

#rak trzustki #nowotwór trzustki #leczenie raka

MaŁu