Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Ten zabieg może uchronić przed zachorowaniem na raka? Skuteczność operacji bariatrycznych

Operacje bariatryczne, czyli operacje zmniejszania żołądka, mogą być skutecznym sposobem na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory u kobiet. Otyłość jest jednym z głównych czynników ryzyka zachorowania na nowotwory, takich jak rak trzonu macicy, rak jajnika, jelita grubego, rak piersi przed menopauzą i po menopauzie. Operacje bariatryczne mogą pomóc kobietom z otyłością schudnąć, a to może zmniejszyć ryzyko rozwoju tych nowotworów.

rak piersi, nowotwór, różowa wstążka
rak piersi, nowotwór, różowa wstążka
Anna Tarazevich/pexels
  • Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na nowotwory związane z tą przypadłością.
  • Kobiety, które przeszły operację bariatryczną, mają o 41 proc. niższe ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe związane z otyłością, niż kobiety, które nie poddały się takiej operacji.
  • U kobiet zmniejszone ryzyko odnotowano w przypadku raka trzonu macicy, raka jajnika, jelita grubego, raka piersi przed menopauzą i po menopauzie.
  • Śmiertelność z powodu raka jest niższa o 47 proc. wśród kobiet po przebytej operacji bariatrycznej.

Operacje bariatryczne wykazują skuteczność w zapobieganiu wystąpieniu raka, zwłaszcza u kobiet, które przeszły tę procedurę w związku z otyłością. Dowodzi tego najnowsze badanie opublikowane na łamach czasopisma „Obesity”.

Naukowcy przeprowadzili analizę, która ujawniła, że kobiety, które przeszły operację bariatryczną w celu zwalczania otyłości, mają niższe ryzyko zachorowania na różne rodzaje nowotworów. Ponadto, śmiertelność związana z nowotworami złośliwymi była znacznie niższa wśród pacjentek, które poddały się operacji bariatrycznej w porównaniu do osób otyłych, które nie przeszły tej procedury.

Sprawdzono skuteczność operacji bariatrycznej

Badania populacyjne realizowane wcześniej potwierdziły, że otyłość jest czynnikiem ryzyka wystąpienia różnych typów nowotworów złośliwych. Dlatego operacje bariatryczne są zalecane w przypadku otyłości olbrzymiej i otyłości drugiego stopnia, zwłaszcza jeśli nie można kontrolować poziomu cukru we krwi.

Naukowcy z University of Utah w Salt Lake City, USA, przeprowadzili analizę danych obejmujących niemal 22 000 pacjentów, którzy przeszli różne rodzaje operacji bariatrycznych, takie jak ominięcie żołądkowe, resekcja żołądka, opaska żołądkowa i wyłączenie dwunastnicy. Porównali oni zdrowie tych pacjentów z osobami otyłymi, które nie były leczone operacyjnie. Grupy te zostały dopasowane pod względem wieku, płci i wskaźnika masy ciała (BMI). Informacje na temat zachorowań na nowotwory złośliwe pochodziły z rejestru Utah Cancer Registry.

Ta praca stanowi istotne potwierdzenie długoterminowych korzyści z chirurgicznego leczenia otyłości w zapobieganiu nowotworom.

– tłumaczy dr. Ted D. Adams, współautor badania.

Wyniki badania były zaskakujące. Okazało się, że osoby po operacji bariatrycznej miały o 25% niższe ryzyko zachorowania na jakikolwiek nowotwór w porównaniu z grupą, która nie przeszła tej procedury. Szczególnie u kobiet obserwowano obniżone ryzyko wystąpienia nowotworów złośliwych związanych z otyłością, takich jak rak trzonu macicy, rak jajnika, rak jelita grubego oraz rak piersi przed menopauzą i po menopauzie. Śmiertelność z powodu raka była niższa o aż 47% wśród kobiet po operacji bariatrycznej.

To kolejne badanie, które pomaga zrozumieć związek między otyłością a ryzykiem zachorowania na nowotwory. Osoby dotknięte otyłością i ich lekarze powinni zwrócić uwagę na te korzyści podczas dyskusji nad ewentualnością operacji bariatrycznej.

– radzi dr David B. Sarwer z Temple University w Filadelfii, który nie brał udziału w badaniu.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP, Obesity

#rak piersi #menopauza #operacje bariatryczne #nowotwory złośliwe

MaŁu