Choroby skóry wywierają znaczący wpływ na psychikę pacjentów, powodując uczucie wstydu, zażenowania oraz stygmatyzacji społecznej, co może przyczynić się do problemów natury psychicznej – wynika z obszernego europejskiego badania opublikowanego w czasopiśmie „Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology”.
Najnowsza analiza, przeprowadzona w ramach paneuropejskiego badania o nazwie „Burden of Skin Disease in Europe”, objęła 19 015 uczestników z różnymi schorzeniami skórnymi, takimi jak łuszczyca, trądzik, atopowe zapalenie skóry (egzema), pokrzywka, łysienie plackowate, grzybicze infekcje skórne, nowotwory skóry oraz choroby przenoszone drogą płciową, które dają objawy na skórze.
Powszechnie wiadomo, że choroby skóry mogą być obciążeniem psychicznym dla pacjentów, zwiększając ryzyko wystąpienia depresji. Badanie potwierdziło, że są one ogromnym obciążeniem psychicznym dla pacjentów.
Według wyników badania, aż 88 proc. osób z chorobą skóry uważa swoje schorzenie za powód do zażenowania w życiu osobistym z powodu dużego poziomu stygmatyzacji społecznej. Ponadto, 83 proc. respondentów doświadcza zażenowania w życiu zawodowym z powodu swojej choroby skórnej. Blisko jedna czwarta badanych przyznała, że musiała wprowadzić zmiany w swojej aktywności zawodowej z powodu choroby. Szczególnie znaczące zakłócenia w życiu zawodowym występują u pacjentów z trądzikiem (48 proc.) oraz pokrzywką (60 proc.). Około połowy badanych zgłasza problemy ze snem, uczucie zmęczenia oraz utrudnienia w dbaniu o siebie. W badaniu wyraźnie ujawniły się uczucia odrzucenia ze strony innych ludzi z powodu choroby skóry, z czym zetknęło się 14,5 proc. uczestników, a 19,2 proc. odczuło, że są obiektem względów obrzydzenia. Pacjenci często donosili także o doświadczaniu stanów lękowych i depresji.
Badanie to uwydatnia trudności, z jakimi borykają się osoby z chorobami skórnymi i zwraca uwagę na potrzebę zapewnienia im wsparcia psychologicznego oraz złagodzenia stygmatyzacji, z którą muszą się zmierzyć w życiu osobistym i zawodowym. Powszechne choroby skóry mają istotny wpływ na zdrowie psychiczne pacjentów, co z kolei znacząco wpływa na ich jakość życia.
Wcześniejsze wyniki z tego samego obszernego badania wskazują, że niemal połowa dorosłych Europejczyków deklaruje, że ma co najmniej jedną chorobę dermatologiczną. Jednakże autorzy badania uważają, że rzeczywisty odsetek może być nawet wyższy, ponieważ 40 proc. nowotworów skóry oraz problemów skórnych związanych z chorobą przenoszoną drogą płciową nie zostaje zdiagnozowane podczas pierwszej konsultacji lekarskiej.
Pomimo ogromnego obciążenia dla pacjentów choroby skóry wciąż nie otrzymują odpowiedniej uwagi, szczególnie pod względem finansowania badań i leczenia. W związku z tym należy podjąć pilne działania w celu zwiększenia świadomości wpływu chorób skórnych na pacjentów, ekonomię i społeczeństwo, a także do zapewnienia kompleksowej opieki, w tym wsparcia psychologicznego, które jest niezbędne dla pacjentów z chorobami skórnymi.
Podsumowanie:
Autorzy badania podkreślają, że choroby skóry stanowią ogromne obciążenie dla pacjentów i wymagają kompleksowej opieki, w tym wsparcia psychologicznego. Okazało się, że 88% osób z chorobą skóry uważa swoje schorzenie za powodujące zażenowanie w życiu osobistym, a 83% – w życiu zawodowym. Uczucie odrzucania przez innych z powodu choroby skóry miało 14,5% uczestników badania, a 19.2% oceniało, że inni patrzą na nich z obrzydzeniem.