Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Prezydent Andrzej Duda podpisał budżet na 2025 r. oraz przesłał część przepisów do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej • • •

Ta groźna choroba rozwija się u 30 proc. osób po 50 roku życia!

Eksperci ostrzegają, że nawet u 30 procent osób po 50-tce może wystąpić półpasiec, groźna wirusowa choroba mogąca skutkować uszkodzeniem słuchu i wzroku. Lekarze specjaliści przypominają, że od 2023 roku dostępna jest szczepionka przeciwko półpaszcowi.

Ta groźna choroba rozwija się u 30 proc. osób po 50 roku życia!
Ta groźna choroba rozwija się u 30 proc. osób po 50 roku życia!
By Unknown author - Scan des Originalbuches; Musterband, eine verkürzte Zusammenstellung der Bände 1 und 2, Public Domain, https://commons.wikimedia.org
  • Półpasiec to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa VZV, który wywołuje również ospę wietrzną.
  • U osób po 50. roku życia ryzyko zachorowania na półpasiec wynosi około 30%.
  • Choroba może mieć poważne powikłania, takie jak uszkodzenie wzroku, słuchu, zapalenie opon mózgowych, wirusowe zapalenie płuc, udar mózgu i zawał serca.
  • Leczenie półpaśca polega na podawaniu leku przeciwwirusowego.
  • W 2023 r. na polski rynek weszła szczepionka przeciw półpaścowi.

Półpasiec - przyczyna

Półpasiec jest spowodowany wirusem herpesvirus varicella zoster (VZV), tym samym, który wywołuje ospę wietrzną. Osoby, które przeszły ospę wietrzną, są podatne na rozwinięcie półpasca w późniejszym okresie życia. Wirus pozostaje uśpiony w nerwach, a aktywuje się w wyniku osłabienia odporności, związanego np. z procesem starzenia się lub przewlekłą chorobą.

Objawy półpaśca

Półpasiec charakteryzuje się zajęciem tylko jednej strony ciała, stąd nazwa choroby. Objawy półpaśca obejmują złe samopoczucie, bóle mięśni, stany podgorączkowe oraz pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym na skórze. Okres zakaźności występuje podczas wysiewu pęcherzyków, co trwa od 7 do 10 dni. 

Po ustąpieniu objawów, pozostaje jednak ból neuropatyczny, który może przetrwać przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat.

Półpasiec – objawy:

  • bóle mięśni, 
  • mrowienie, 
  • drętwienie części ciała,
  • stan podgorączkowy
  • swędzenie, a następnie wysypka w postaci pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym.

Półpasiec – skutki uboczne

Pacjenci z neuralgią półpaścową oceniają intensywność bólu na bardzo wysokim poziomie. Dolegliwość ta jest niezwykle uciążliwa, prowadząc nawet do bezsenności i depresji. Istnieje również ryzyko powikłań takich jak uszkodzenie wzroku czy utrata słuchu, a nawet zawał serca czy udar mózgu.

Leczenie półpaśca

W 2023 roku wprowadzono na polski rynek nowoczesną szczepionkę przeciwko półpaszcowi, która nie zawiera żywego wirusa i jest skuteczna, ale jednocześnie kosztowna. Zalecana jest dla osób po 50. roku życia oraz dla tych od 18. roku życia z czynnikami ryzyka, takimi jak choroby nowotworowe, stosowanie leków immunosupresyjnych, HIV/AIDS, cukrzyca czy otyłość. Ekspertka podkreśliła, że szczepienia powinny być dostępne również dla osób starszych, a refundacja mogłaby pomóc w zniwelowaniu barier finansowych.

Szczepionka przeciwko półpaścowi

Ryzyko zachorowania na półpaśca w wieku powyżej 50 lat wynosi 20-30 procent, a u seniorów po 80. roku życia sięga nawet 50 procent. Nawet po przechorowaniu półpasca istnieje ryzyko nawrotu, dlatego szczepienie jest zalecane przez specjalistów dla osób, które miały kontakt z wirusem lub mają kontakt z małymi dziećmi. Warto również sprawdzić swoje przeciwciała przeciw VZV, a jeśli są one niskie, zaszczepić się przeciw ospie wietrznej, ponieważ szczepienie przeciw półpascowi nie zapewnia ochrony przed ospą.

Podsumowanie:

Półpasiec to choroba zakaźna wywoływana przez wirusa VZV, który wywołuje również ospę wietrzną. Osoby, które nie pamiętają, czy przechorowały ospę wietrzną, mogą zrobić badania na obecność przeciwciał przeciw VZV.

Osoby, które mają kontakt z małymi dziećmi, powinny się koniecznie zaszczepić przeciw półpaścowi, aby nie stanowiły źródła zakażenia VZV dla maluchów.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#objawy półpaśca #półpasiec leczenie #półpasiec - objawy

MaŁu