Badania przeprowadzone przez naukowców z Instituto de Investigaciones Biomédicas August Pi i Sunyer (IDIBAPS) oraz Universitat Oberta de Catalunya (UOC) w Barcelonie wykazały, że dieta bogata w karotenoidy może chronić tętnice przed odkładaniem się złogów miażdżycowych.
Karotenoidy to bioaktywne związki, które występują w żółtych, pomarańczowych i zielonych owocach i warzywach, takich jak marchew, szpinak, sałata, pomidory, słodkie ziemniaki, brokuły, melony kantalupa, papryka, mango, papaja, morele i dynie. Mają one potencjalne działanie przeciwmiażdżycowe.
W badaniu objęto grupę 200 osób w wieku od 50 do 70 lat. Zbadano stężenie karotenoidów we krwi oraz obecność blaszek miażdżycowych w tętnicy szyjnej. Miażdżyca to proces, w którym tłuszcze, głównie "zły" cholesterol (LDL), gromadzą się na wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych, co utrudnia przepływ krwi. Powstałe blaszki miażdżycowe mogą prowadzić do zwężenia naczyń i utrudniać przepływ krwi, a także mogą pękać i tworzyć zakrzepy, które stanowią ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Z badania wynika, że im większe stężenie karotenoidów we krwi, tym mniejsze obciążenie miażdżycą, szczególnie u kobiet. (...) Możemy więc potwierdzić, że dieta bogata w owoce i warzywa, a tym samym w karotenoidy, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.
Odkrycia te przynoszą nowe dowody na korzyści zdrowotne spożywania karotenoidów i zachęcają do zwiększenia spożycia owoców i warzyw w diecie.