Ministerstwo Zdrowia planuje przeprowadzenie pilotażowego programu opieki nad pacjentami z zespołem stopy cukrzycowej. Podstawowym świadczeniem dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej są wizyty ambulatoryjne, jednak znaczna liczba pacjentów wymaga leczenia w warunkach szpitalnych.
Według oceny diabetologów oraz pacjentów, ogromnym problemem dla chorych jest ograniczony dostęp do kompleksowej opieki specjalistycznej, która umożliwiłaby odpowiednie zaopatrzenie rany w przypadku zespołu stopy cukrzycowej. Hospitalizacja pozwoliłaby również na zastosowanie leczenia szpitalnego, co dawałoby szansę na uniknięcie amputacji kończyny. Dodatkowo, poważnym problemem i trudnością w leczeniu pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej, jak podkreśla resort, są ciężkie infekcje, często wywołane przez wielolekooporne patogeny.
Celem programu pilotażowego jest ocena leczenia prowadzonego przez zespół specjalistów, który składa się z lekarzy oddziału zabiegowego (chirurgia ogólna) oraz oddziału zachowawczego (choroby wewnętrzne). Obecnie obowiązujące przepisy uniemożliwiają agregację świadczeń udzielanych podczas jednej hospitalizacji na obu oddziałach. Proponowany w projekcie plan leczenia ma także zapewnić regularne wizyty kontrolne, podczas których oceniany będzie postęp gojenia.
Ośrodkiem odpowiedzialnym za przeprowadzenie pilotażu będzie Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Szamotułach, który przy akceptacji konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii opracował i prowadzi leczenie pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 2018 roku, koszt wszystkich wysokich amputacji u osób z cukrzycą wyniósł około 44 miliony złotych, a tzw. wtórne amputacje, czyli po interwencji naczyniowej, stanowią od 26,5 proc. do 44,6 proc.