Implantacja może złagodzić konsekwencje urazu mózgu, wynika z badania opisanego w „Nature Medicine”. Urządzenie wszczepione do mózgów osób, które doświadczyły urazu głowy, wydaje się istotnie poprawić ich funkcje poznawcze po upływie roku.
Poważne urazy głowy, takie jak te wynikające z wypadków samochodowych, mogą prowadzić do urazowego uszkodzenia mózgu (TBI). Nawet jeśli skutki są tymczasowe w łagodniejszych przypadkach, poważniejsze uszkodzenia mogą skutkować trwałymi zaburzeniami emocjonalnymi, fizycznymi, poznawczymi i behawioralnymi.
Brak skutecznych terapii dla urazowego uszkodzenia mózgu jest jednym z głównych problemów
Razem z zespołem naukowiec opracował implant, który ma stymulować wzgórze, obszar mózgu głęboko związany z czujnością, uczeniem się i pamięcią. Celem było sprawdzenie, czy taka stymulacja mogłaby przywrócić funkcje poznawcze u osób z TBI.
Implant można porównać do rozrusznika serca, który jest wszczepiany do mózgu i dostarcza impulsy elektryczne do elektrod umieszczonych w określonych obszarach mózgu.
W ramach badania, sześć osób w wieku od 22 do 60 lat, które doświadczyły umiarkowanych lub ciężkich urazów mózgu od trzech do 18 lat wcześniej, przeszło implantację. Wszystkie miały zdiagnozowane upośledzenie funkcji poznawczych, takie jak słaba pamięć czy problemy z koncentracją.
Przed implantacją uczestnicy przeszli test łączenia punktów, oceniający sprawność umysłową. Następnie zespół chirurgiczny wszczepił urządzenia do mózgów uczestników, a implanty zostały zaprogramowane do stymulacji przez 12 godzin dziennie, w typowych godzinach czuwania, wyłączając się na noc.
Rok później pięciu uczestników zostało ponownie poddanych testowi. Wyniki wskazywały na poprawę od 15 do 52 procent w porównaniu z wynikami sprzed implantacji.
Największym zaskoczeniem dla nas było to, jak znacząca była ta poprawa.
Podsumowanie:
Badanie miało charakter eksperymentalny, a głównym celem było sprawdzenie bezpieczeństwa urządzenia. Henderson zauważa, że powikłania, takie jak infekcje, zawsze stanowią ryzyko w przypadku procedur chirurgicznych. Planowane są dalsze badania w celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa implantu, a zespół liczy, że głęboka stymulacja mózgu może pomóc milionom ludzi cierpiących w wyniku urazów mózgu.
Uczestnicy badania, którzy otrzymali implant, mieli umiarkowane lub ciężkie urazy mózgu, które miały miejsce od trzech do 18 lat wcześniej. Wszyscy uczestnicy mieli problemy z funkcjami poznawczymi, takimi jak pamięć, skupienie uwagi i szybkość przetwarzania informacji.
Po roku od implantacji wszyscy pięciu uczestników, którzy przeszli ponowne testy, wykazali znaczną poprawę wyników TMT. Poprawa wyniosła od 15 do 52 proc. Jedyny poważny skutek uboczny, który wystąpił podczas badania, to infekcja skóry głowy.