Jeden z opisanych przypadków dotyczył 30-latka, który przez trzy godziny czytał książkę na tablecie podczas wycieczki w góry, a następnie doznał trwałego uszkodzenia siatkówki. Drugi przypadek dotyczył 20-latki, która przez dwie godziny wpatrywała się w telefon na plaży i również doznała uszkodzenia oka.
To oczywiste przykłady makulopatii słonecznej, czyli choroby plamki żółtej.
– wyjaśnia Scipione Rossi, dyrektor oddziału okulistyki jednego z rzymskich szpitali.
Tego rodzaju uszkodzenia mogą prowadzić do trwałego uszkodzenia oka i ograniczenia widzenia.
Bezpośrednie wpatrywanie się w słońce, nawet przez kilka sekund na plaży czy w górach, w poszukiwaniu idealnego kadru do selfie, może powodować fototermiczne uszkodzenie siatkówki. Lekarze ostrzegają, że podobne uszkodzenia mogą wystąpić, gdy obserwuje się zaćmienie słońca bez odpowiedniej ochrony.
Ekrany smartfonów i tabletów, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, działają jak powierzchnia odbijająca, podobna do lustra. Wpatrywanie się w nie może mieć negatywny wpływ na plamkę żółtą na siatkówce.
Okuliści zalecają, aby nie robić selfie na słońcu oraz odradzają długotrwałe korzystanie z tabletów i smartfonów bez okularów przeciwsłonecznych. Ich zdaniem okulary z odpowiednim filtrem UV są w stanie chronić oczy przed uszkodzeniem w wyniku oddziaływania promieni słonecznych odbijanych przez ekrany urządzeń mobilnych.