- Rekiny posiadają receptory gorzkiego smaku, które pozwalają im rozpoznawać gorzkie i potencjalnie trujące pokarmy.
- Receptory te należą do typu 2, który występuje również u ludzi i innych kręgowców kostnoszkieletowych.
- Odkrycie to sugeruje, że receptory gorzkiego smaku pojawiły się u wczesnych rekinów, jeszcze przed ich rozdziałem się od kręgowców kostnoszkieletowych.
- Badania te dostarczają nowych informacji na temat ewolucji receptorów gorzkiego smaku.
W trakcie badań zidentyfikowano receptory gorzkiego smaku u 12 różnych gatunków ryb chrzęstnoszkieletowych, do których należą rekiny i płaszczki. Te receptory, zaliczane do tzw. typu 2, są obecne także u ludzi i umożliwiają rozpoznawanie gorzkich i potencjalnie trujących substancji spożywczych. Wcześniej uważano, że tego typu receptory występują jedynie u kręgowców kostnoszkieletowych.
Najnowsze badaia umożliwiają spojrzenie aż 500 milionów lat wstecz, na molekularne i funkcjonalne korzenie całej rodziny receptorów gorzkiego smaku.
– mówi dr Sigrun Korsching z Uniwersytetu w Kolonii.
Tajemniczy genom rekina
Genomy rekinów są stosunkowo duże, co sprawiało, że analiza ich genetyki była trudniejsza niż w przypadku wielu innych zwierząt. Jednak dzięki postępowi w technikach sekwencjonowania, badacze zyskali bardziej zaawansowane narzędzia do badania genów ryb chrzęstnoszkieletowych, w tym także receptorów gorzkiego smaku.
Badanie objęło analizę 94 gorzkich substancji, które są rozpoznawane przez ludzi, a 11 z nich stwierdzono, że aktywuje receptory gorzkiego smaku u rekinów. Co ciekawe, niektóre z tych substancji wywołują również aktywację receptorów gorzkiego smaku u „żywej skamieniałości” latimerii.
Podsumowanie:
Odkrycie to nie tylko rzuciło nowe światło na percepcję smaku u rekinów, ale także poszerza nasze zrozumienie ewolucji receptorów gorzkiego smaku, dostarczając fascynujących informacji o wspólnych korzeniach tej zdolności u różnych gatunków zwierząt.
Ustalenia naukowców sugerują, że zdolność odczuwania gorzkiego smaku jest ważną cechą, która pojawiła się już wczesnych w historii kręgowców.