Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Przełom w terapii po udarze!

Naukowcy odkryli cząsteczkę, która może przyczynić się do przywracania sprawności u większości osób po udarze. Ta substancja promuje powstawanie nowych połączeń nerwowych. W międzynarodowym periodyku "Journal of Clinical Investigation" opublikowano wyniki badań nad potencjalnie przełomową terapią po udarze. Naukowcy opisują to jako „ogromny sukces”.

Andrea Piacquadio
Andrea Piacquadio
pexels.com

Podawanie myszom, które przeszły udar, pewnej cząsteczki zwanej C3a, poprzez nos, prowadziło do wyraźnie szybszego odzyskiwania sprawności przez zwierzęta.

Obserwujemy te same pozytywne efekty w eksperymentach przeprowadzanych w Szwecji i w Niemczech, co czyni wyniki znacznie bardziej wiarygodnymi.

– powiedziała prof. Marcela Pekna z Uniwersytetu w Göteborgu, kierująca badaniem.

Szczególnie istotne jest to, że leczenie rozpoczęło się dopiero po 7 dniach od udaru. Oznacza to, że większość pacjentów po udarze mogłaby skorzystać z tej terapii - nawet ci, którzy nie zostali przyjęci do szpitala na czas lub którzy z różnych powodów nie otrzymali leków rozpuszczających skrzep (trombolizy) ani pomoc w mechanicznym usuwaniu skrzepu (trombektomii).

Z tą metodą nie ma potrzeby się spieszyć. Jeśli leczenie zostanie wprowadzone do praktyki klinicznej, wszyscy pacjenci po udarze mogliby je otrzymać, nawet ci, którzy zgłaszają się do szpitala zbyt późno na trombolizę lub trombektomię. Osoby, które doświadczają niepełnosprawności po usunięciu skrzepu, również mogą skorzystać z tego leczenia. Istnieje duży potencjał dla znaczącej poprawy nawet w późniejszym stadium udaru. Ponieważ cząsteczka była podawana w postaci kropli do nosa, leczenie mogłoby być stosowane w domu, przez krewnych lub samych pacjentów.

– twierdzi prof. Pekna.

Naukowcy opisali również molekularny mechanizm działania terapeutycznego cząsteczki. Badania przy użyciu rezonansu magnetycznego pokazały, że leczniczy peptyd zwiększa tworzenie nowych połączeń między neuronami poprzez oddziaływanie na towarzyszące im komórki zwane astrocytami.
Eksperymenty opisane w publikacji wykazały również, że efekty terapii są stabilne i utrzymują się długo po jej zakończeniu.

Pozytywny efekt utrzymuje się, co jest istotne. Oznacza to, że metoda faktycznie działa. Wiemy teraz więcej o działaniu peptydu C3a. Naszym celem jest rozwinięcie tego podejścia tak, aby można je było zastosować w praktyce klinicznej. Aby to osiągnąć, szczególnie w celu przeprowadzenia niezbędnych badań klinicznych, musimy nawiązać współpracę z partnerem z przemysłu farmaceutycznego.

– podsumowuje prof. Pekna.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#udar mózgu

MaŁu