Zamach antydemokratyczny. Ryszard Kalisz i postkomunistyczna hydra » CZYTAJ TERAZ »
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Program „Profilaktyka 40 plus” zostanie wydłużony. Sprawdź szczegóły

Ministerstwo Zdrowia planuje wydłużyć program pilotażowy "Profilaktyka 40 plus" do 30 czerwca 2024 roku - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia. Celem zmian jest również uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej.

Ministerstwo Zdrowia planuje wydłużyć program pilotażowy "Profilaktyka 40 plus"
Ministerstwo Zdrowia planuje wydłużyć program pilotażowy "Profilaktyka 40 plus"
Zdjęcie autorstwa Antoni Shkraba z Pexels

Projekt nowelizacji rozporządzenia, przedłużający funkcjonowanie programu "Profilaktyka 40 plus" do 30 czerwca 2024 roku, został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji i trafił do konsultacji społecznych.

Zgodnie z proponowanymi zmianami, osoby objęte programem będą mogły ponownie skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej, pod warunkiem, że od ich pierwszego udzielenia minęło co najmniej 12 miesięcy.

Projekt wprowadza również zmiany w dotychczasowych zasadach funkcjonowania programu "Profilaktyka 40 plus". Od 1 lipca 2023 roku konieczne będzie korzystanie z centralnej elektronicznej rejestracji, która umożliwi m.in. zgłaszanie i przydzielanie terminów badań oraz zmianę lub rezygnację ze zgłoszenia.

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że wprowadzone zmiany mają na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu rejestracji na świadczenia opieki zdrowotnej oraz zapewnienie łatwiejszego dostępu do informacji o dostępności terminów u wszystkich świadczeniodawców.

Dla osób zainteresowanych uczestnictwem w pilotażu poszerzono również dostępne sposoby zapisu na świadczenia, m.in. poprzez wykorzystanie Internetowego Konta Pacjenta oraz infolinii.

Osoby objęte programem pilotażowym będą mogły złożyć oświadczenie o zamiarze skorzystania ze świadczeń udzielanych w ramach programu, po otrzymaniu skierowania, za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta, infolinii lub bezpośrednio u świadczeniodawcy.

Projektowane rozporządzenie zawiera również przepisy przejściowe, zgodnie z którymi przydzielanie terminów świadczeń może odbywać się na dotychczasowych zasadach do 30 czerwca 2023 roku. Terminy udzielania świadczeń przydzielone przed 1 lipca 2023 roku należy uwzględnić w grafikach przyjęć udostępnionych przez jednostki podległe ministrowi właściwemu do spraw zdrowia w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Projekt przewiduje również, że realizatorzy programu pilotażowego, spełniający warunki organizacji i realizacji programu, będą mogli złożyć do Narodowego Funduszu Zdrowia oświadczenie o spełnieniu tych warunków do 15 czerwca 2023 roku.

Rozporządzenie ma wejść w życie w dniu następującym po dniu ogłoszenia.

Program "Profilaktyka 40 plus" jest realizowany od 1 lipca 2021 roku. Osoby powyżej 40. roku życia otrzymują jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych. Badania diagnostyczne, które wchodzą w skład programu, są podzielone na trzy grupy: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny.

 



Źródło: Niezalezna.pl, PAP

#Profilaktyka 40 plus #badania profilaktyczne

MaŁu