Pewne predyspozycje genetyczne związane są z mutacjami w genach znajdujących się na chromosomie X. To powoduje, że mężczyźni częściej cierpią na niektóre schorzenia, takie jak daltonizm, hemofilia, dystrofia mięśniowa i agammaglobulinemia. U kobiet, posiadających dwa chromosomy X, mutacja w jednym z nich może być rekompensowana przez prawidłowy gen w drugim. Natomiast u mężczyzn, którzy mają chromosom X i Y, możliwości kompensacyjne są mniejsze.
Różnice genetyczne między kobietami a mężczyznami, jak również między osobami tej samej płci, mogą być związane z polimorfizmem pojedynczego genu (SNP), czyli zmiennością sekwencji DNA. Jednak dr. Dobosz zaznacza, że są to subtelne różnice. W zakresie poziomu cholesterolu i trójglicerydów, które wpływają na ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, występują pewne różnice między płciami. Jednak te różnice zależą głównie od stylu życia, takiego jak dieta i aktywność fizyczna.
Genetyk dr n. med. Paula Dobosz podkreśla, że większe różnice można zaobserwować w ekspresji genów i kodowanych przez nie białek, a niekoniecznie w samej sekwencji DNA. Wykazano, że aż 6 500 genów wykazuje różnice w ekspresji w zależności od płci. Dotyczą one między innymi skóry, tkanki tłuszczowej, mięśni szkieletowych, piersi i laktacji. Jednak ekspresja genów może być również uwarunkowana stylem życia i wpływem środowiska.
Jeśli chodzi o konkretne schorzenia, zaobserwowano, że mężczyźni częściej cierpią na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona, a przebieg tej choroby może różnić się nieco u mężczyzn, którzy częściej doświadczają zaburzeń snu, mowy i mimiki twarzy. U mężczyzn stwierdza się także częstsze występowanie autyzmu, schizofrenii i zachowań dyssocjalnych.
Jednak największe różnice między obu płciami w tym zakresie związane są z funkcjonowaniem układu immunologicznego.
– zaznacza dr Paula Dobosz.
System immunologiczny kobiet jest bardziej aktywny, co może prowadzić do atakowania przez organizm własnych komórek w niektórych sytuacjach. To z kolei może prowadzić do rozwoju chorób autoimmunologicznych, takich jak choroba Hashimoto, choroba Gravesa-Basedowa, stwardnienie rozsiane, reumatoidalne zapalenie stawów i cukrzyca typu 1.
Kobiety są jednak bardziej odporne na choroby zakaźne i lepiej reagują na szczepionki ochronne. Mężczyźni są bardziej podatni na gruźlicę oraz infekcje wirusowe górnych i dolnych dróg oddechowych. Ponadto mężczyźni mają dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na nowotwory, takie jak rak żołądka, przełyku, wątroby, pęcherza moczowego, jelita grubego, czerniak skóry oraz nowotwory jamy ustnej, głowy i szyi.
Podatność na różne choroby, w tym na nowotwory, zależy w dużej mierze od stylu życia. Wiele nowotworów, takich jak rak płuca i wątroby, jest związanych z paleniem tytoniu i nadmiernym spożyciem alkoholu. Specjaliści zalecają mężczyznom częstsze badania i wizyty u lekarza.